Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” piach?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 08:00
Wakacyjne wyjazdy nad morze to również czas wygrzewania się na piaszczystej plaży. Ale piach piachowi nierówny – skąd bierze się tyle jego rodzajów i kolorów? Czym on właściwie jest i skąd się wziął? Może to dobry czas, aby przyjrzeć mu się przez lupę?
Audio
Jak działa piach?

Dzięki prostemu eksperymentowi z szybkami i wodą poznamy zasady jego kleistości – bo kto z was nie robił nigdy babek z piasku? Ludzie wykorzystują jednak piach nie tylko do zabawy - używają go np. do wyrobu szkła i do produkcji betonu.

W programie "Jak to działa" opowie nam o tym pan Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Porozmawiamy również o ruchomych wydmach, pustyniach i małych stworzonkach, czyli bakteriach żyjących w piasku, bo podobno w garści piachu jest tak bogate życie jak w dżungli!

Bakterie są niewidoczne dla naszych oczu, ale zmieraczek plażowy już tak – niestety rzadko można go spotkać, ponieważ kryje się pod piaskiem. Jednak przy odrobinie szczęścia możemy dostrzec tę piaskową pchłę. Ciekawi jesteście jak ona żyje, jakie ma zwyczaje? Słuchajcie audycji jak to działa. Zaprasza Ewa Gorzelak i Myszka Fela.


Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą sobotę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w sobotę, 6 sierpnia.


Prowadzi: Ewa Gorzelak.

Zobacz także