X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” czekolada?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 08:00
Czy wiecie, że z czekolady można stworzyć wielkie figury ludzi, albo nawet ulepić cały pokój ze stołem, krzesłami, książkami i innymi elementami?
Audio
Jak działa czekolada?

Popatrzcie na różne czekoladki – czasem są to małe dzieła sztuki! Nie dość że piękne, to jeszcze przepyszne. Jednak nie byłoby ich, gdyby nie było kakaowca. Ale przecież czekolada nie rośnie na drzewie. Małe ziarenka trzeba wysuszyć, wyłuskać, przetworzyć.

Jak to wszystko działa? Kto wynalazł czekoladę? Czy była ona ogólnodostępna czy tylko dla wybranych i pod jaką postacią? Dawniej przypisywano jej właściwości lecznicze -  a jak to jest dziś? Czy rzeczywiście jest zdrowa? Czy to naprawdę zastrzyk energii?  Na te i inne pytania Myszce Feli odpowie Maestro Czekolady – Pan Janusz Profus.

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą sobotę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w sobotę, 10 września.


Prowadzi: Ewa Gorzelak.

Zobacz także