Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” telefon?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 08:00
Dlaczego o telefonie komórkowym mówimy, że to komórka? Czy dlatego, że jak mały schowek przechowuje wiele informacji, czy może dlatego że cały świat podzielony jest na komórki przekazujące sobie połączenia?
Audio
Jak działa telefon?
Foto: pixabay.com

Każde dziecko marzy o własnym telefonie – stał on się małym kieszonkowym komputerkiem służącym do dzwonienia, grania, robienia zdjęć, kręcenia filmów, zapisywania notatek, buszowania po internecie oraz słuchania radia.

Ale nie zawsze tak było – kiedyś telefony były duże, podłączone kablami do gniazdka telefonicznego i prądu, miały osobne słuchawki i tarcze do wykręcania numeru, a połączenia przekierowywane były przez osoby pracujące w centrali telefonicznej. Takiego telefonu nie schowałoby się do kieszeni i nie zabrałoby się ze sobą.

Jak działa więc obecnie telefon? Jak jest zbudowany i co sprawia, że głos osoby dzwoniącej może być słyszany na drugim końcu świata?

Zagadkę działania telefonu pomoże nam rozwiązać Pan Andrzej Bilecki z warszawskiego Muzeum Techniki. Wykonamy również w studiu sznurkowy chiński telefon. Potrzebne będzie sznurek, dwie puszki i papier do pieczenia. Zapraszamy na rozdzwonioną audycję!

 

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą sobotę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w sobotę, 23 lipca.


Prowadzi: Ewa Gorzelak.

Zobacz także