X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wrażliwiec w skorupie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 10:00
Choć chroni go gruby pancerz, to skrywa w sobie dość delikatne wnętrze. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i wkrótce może zniknąć z powierzchni Ziemi.
Audio
  • 01.05.2016 Nosorożec (Zwierzyniec/Polskie Radio Dzieciom)
Wrażliwiec w skorupie
Foto: pixabay.com

Pancerny, jawajski, sumatrzański oraz czarny i biały to ostatnie gatunki nosorożców, które przetrwały. Ostatni z nich, nosorożec biały - liczy sobie już tylko trzy sztuki: 2 samice i jednego samca, który ma przydzieloną prywatną ochronę, 40 uzbrojonych strażników. Nosorożec biały jest największym z obecnie żyjących nosorożców, a zaraz po słoniu największym żyjącym zwierzęciem lądowym. Światową populację nosorożców ocenia się na niecałe 11 tysięcy osobników. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, żyło ich 10 razy więcej. A jak ostrzegają naukowcy, wkrótce te cztery gatunki mogą również zniknąć z powierzchni Ziemi.

Nosorożce mają kiepski wzrok, dlatego muszą polegać na zmysłach węchu i słuchu. Z odległości 15 metrów nie potrafią odróżnić drzewa do człowieka. Może to i dobrze, bo w gruncie rzeczy potrafi on być bardzo agresywny, dużo bardziej niż np. tygrysy czy lamparty. Może dlatego Jan Brzechwa tak opisywał bohatera dzisiejszej audycji:

"Nosorożec - gbur złowrogi,
Nikomu nie zejdzie z drogi.
Całe szczęście, że przechodzień
Takich nie spotyka co dzień."

Być może będziemy musieli dla bezpieczeństwa zaopatrzyć się w stalowe okulary, gdyż w najbliższym „Zwierzyńcu”, staniemy oko w oko z nosorożcem, którego róg może osiągać ponad 1,5 metra długości. Poznamy jego zwyczaje i przysmaki, życie rodzinne i zabawy. Chodzą słuchy, że nieustraszony Pascal zgodzi się nawet na zabiegi pielęgnacyjne w błocie, aby lepiej zrozumieć zamiłowanie nosorożców do tego rodzaju aktywności. Zapraszamy na niedzielną przygodę w świecie nosorożców!

W programie „Zwierzyniec” dowiecie się wszystkiego o zwierzętach. Nawet tych z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjrzymy się z bliska ich środowisku, obyczajom i upodobaniom. Usłyszycie, co lubią a czego nie. Co oznaczają ich zachowania, albo jak spędzają czas? Prowadzi: Pascal Kaczorowski.

Zapraszamy na „Zwierzyniec” w niedziele, w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w niedzielę, 1 maja.

Zobacz także