X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim woda

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 11:59
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda. Na Pikniku Naukowym w strefie relaksu, będzie można spotkać doskonale znanego słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom, Magistra Sprężynkę, który wyjaśni, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą zaś miłośnicy "Bajkowego ogrodu" będą mieli okazję poznać autora tej audycji Pascala Kaczorowskiego. Zapraszamy!
25. Piknik Naukowy Polskiego Radiai Centrum Nauki Kopernik
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Polskie Radio

Stanowiska i namioty piknikowe zlokalizowane będą w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik  oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych.

Jej Wysokość Woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

Lewitujące krople wody i świecące glony

Na Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzą się lewitującym kroplom wody i zajrzą do ich wnętrza. Można będzie obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni poskaczą po wodzie, wejdą do wielkiego ucha i przekonają się, czy sejsmograf rejestruje tupanie.

Podczas Pikniku będzie można uzyskać również odpowiedzi na pytanie: czy ryba może pływać w miodzie i co łączy plazmę oraz kawę. Tylko podczas tej naukowej imprezy możliwa jest podróż na leśną polanę, bagno, a nawet Spitzbergen. Będzie też okazja, by obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce. Nie zabraknie scenicznych pokazów naukowych.

Podczas nich uczestnicy wsiądą do chemicznej lokomotywy, poznają fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzą się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzą o własnych badaniach i przybliżą zagadnienia związane z tematyką imprezy.

Czytaj także:

Piknik Naukowy w Polskim Radiu

Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.

Już od godz. 9.00 audycja „Jedyne takie miejsce” w Programie 1 Polskiego Radia, podczas której będzie można dowiedzieć się m.in. o składzie wody i jej funkcjach. Z kolei w audycji o godz. 17.00 wszystko o świecie podwodnych zwierząt. Jednym z gości będzie Agata Borucka z warszawskiego ZOO, która opowie o najdziwniejszych stworzeniach świata oraz zwierzętach występujących w naszych polskich wodach.

Dwójka o godz. 15.00 zaprasza na audycje „Z biegiem lat, z biegiem rzek”, a radiowa Czwórka na „Ropę XXI wieku”. Od godz. 14.00 dziennikarze Polskiego Radia Kierowców będą starali się udowodnić, jak wielką szansą dla nowoczesnej motoryzacji jest napęd wodorowy.

Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowało Polskie Radio Dzieciom. O godz. 12.00 słuchacze zostaną wprowadzeni w „Świat bajkowego Ogrodu” przez Pascala Kaczorowskiego.

Z kolei Mariusz Gradowski z Polskiego Radia Chopin zaprosi słuchaczy na wodną podróż i zaproponuje kompozycje z wodą w tle. Słuchanie wody fascynuje współcześnie, ale fascynowało również kiedyś – warto wspomnieć o Preludium „Deszczowym” Fryderyka Chopina lub  „Muzyce na wodzie” Haendla, czy współczesnym „November Rain” Guns N’ Roses i słynnych „Jeźdźców burzy” („Riders of the storm”) The Doors.

To tylko kilka przykładów utworów inspirowanych właśnie wodą, w jej najróżniejszych stanach skupienia. Popołudniu z Pikniku nadawać będzie również Trójka. W godzinach 18.00-20.00  specjalną audycję poprowadzą Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk.   

Nie zabraknie również aktywności w strefie relaksu Polskiego Radia – „Gimnastykę poranną” w godzinach 11.00-12.00 i 12.00-13.00 poprowadzą: Natalia Filipp i Piotr Galus. Będą to relaksacyjne treningi połączone z krótkim wykładem na temat roli wody w organizmie.

Spotkać będzie można również Magistra Sprężynkę, czyli Patryka Bartoszewskiego z Polskiego Radia Dzieciom, który wyjaśni, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą. Ponadto Radiowa Trójka zaprosi na konkurs pt. „Koło fortuny”, gdzie nagrodą będą wyjątkowe maskotki – radiowe koty. Specjalnie dla dzieci zostały przewidziane zabawy i animacje pod okiem Zbigniewa Kozłowskiego, który w przebraniu pirata postara się zachęcić wszystkich do aktywności fizycznej.

W godzinach od 11.00 do 15.00 Archiwum Polskiego Radia udostępni „Taneczną matę” - będzie to zabawa multimedialna prezentująca korelację ruchu z dźwiękiem.

Wodne życie Kopernika

Na stanowiskach Centrum Nauki Kopernik będzie można przeprowadzić najpopularniejsze wodne eksperymenty. – Zatopicie nurka Kartezjusza, naładujecie butelkę lejdejską, stworzycie własne pocztówki z Pikniku. Zagracie na bębnie wodnym i innych nietypowych instrumentach. Zbudujecie koryto rzeki, spojrzycie na wodę przez kamerę termowizyjną i poszukacie świecącego wodoru na Słońcu – korzystając ze specjalnego teleskopu. Pod mikroskopami obejrzycie larwy komarów, rozwielitki, stułbie, toczki i okrzemki. Poznacie też świecące glony, które będziecie mogli zabrać do domu – zachęcają organizatorzy.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw i udział w pokazie w Planetarium (wejściówki można rezerwować od 16 maja na stronie: www.kopernik.org.pl).

Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy
Zobacz także