X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Uroczyście, zabawnie, świątecznie…

Każdy region ma swoje wielkanocne zwyczaje, poznajmy je razem z dziećmi.
Uroczyście, zabawnie, świątecznie
Foto: Foto: pixabay.com
O Audycji

Procesje, święcenie pokarmów, malowanie jajek czy śmigus dyngus, to zwyczaje związane z Wielkanocą, znane i praktykowane do dziś w wielu regionach Polski. Są jednak takie obrzędy, które nie wyszły poza świadomość małych społeczności. Wiążą się z wpływem sąsiednich kultur lub np. wydarzeniami historycznymi. Tak jak to się ma np. z powrotem po wiedeńskiej wiktorii, oddziałów Jana III Sobieskiego, które znalazły się na ziemi sandomierskiej w Wielkanoc 1684 roku. Podobno rycerze, tak jak przyszli, w zdobycznych zbrojach i tureckich czapkach - stanęli, pełniąc straż przy Grobach Pańskich w swoich wioskach. Według ludowych podań, król zatrzymał się wówczas Wielopolu i ofiarował jego mieszkańcom bęben turecki. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku dobosz wędruje przez miejscowość w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną i uderzając w bęben, budzi śpiących wiernych na rezurekcję. Obecnie, co roku w wioskach na wschód od Sandomierza, w Poniedziałek Wielkanocny, można podziwiać niezwykłe widowiska: parady oddziałów paramilitarnych, koncerty orkiestr dętych, czy przebierańców wędrujących od domu do domu.  Przy okazji, można spróbować regionalnej kuchni i poznać tamtejsze przyśpiewki.

Im bardziej w stronę Krakowa, tym charakter Wielkanocy staje się mniej uroczysty a bardziej zabawowy. W Dobrej, straszą Słomiaki, w Wiśniowej - potworni przebierańcy zaś w Wieliczce - pomazana węglem, Siuda Baba. Nasz wielkanocny objazd zakończymy w krakowskim Emaus. Warto wybrać się z dzieckiem w drogę, tropem tych ciekawych, a jednocześnie mało znanych polskich obyczajów, które zadziwią nie jednego Słuchacza!  

 

O audycji:"Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

 

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 27 marca!

Playlista