X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Święto Dziękczynienia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 13:00
Każdy dzień jest dobry, żeby podziękować innym za to, co dla nas robią. Każdy też ma, za co dziękować.
Audio
  • 23.11.2015 Święto Dziękczynienia (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Dziękuję to proste słowo, należące do trzech magicznych zwrotów, których uczy się każde dziecko. Ma nawet swoje święto! W Stanach Zjednoczonych, Dzień Dziękczynienia, obchodzony jest tradycyjnie od prawie 400 lat, w czwarty czwartek listopada. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, kiedy Amerykanie spotykają się w rodzinnym gronie, by podziękować za udany rok. W przypadku Kanady, święto celebruje się w drugi poniedziałek października. Pierwsza uroczystość tego typu, miała tam miejsce w 1578 roku, kiedy podróżnik Martin Frobisher złożył dziękczynienie za ocalenie życia. Święto Dziękczynienia nie jest jednak tylko amerykańskim świętem. Obchodzi się je również w Japonii, a także i w Polsce.

Z okazji ustanowienia tego amerykańskiego zwyczaju, przyjrzymy się więc światowym świętom dziękczynnym, a także samemu słowu: „dziękuję”. Kiedy go używamy? Za co dziękujemy? A może powinniśmy to robić częściej?

Czy takie święta, jak dzień mamy, taty, babci i dziadka to też uroczystość dziękczynna? Podczas programu, nauczymy się również mówić "dziękuję", w różnych językach świata.

W najbliższy poniedziałek, zapraszamy więc na bardzo dziękczynny „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem”. Daniem głównym, będzie zaś tradycyjny nadziewany indyk, podawany z sosem żurawinowym i z pieczonymi ziemniakami oraz równie pyszne, ciasto z dyni.

Zadanie: wykonanie indyka z papieru.

Potrzebne materiały: pojemnik styropianowy lub plastikowy (po zupie w proszku, typu: instant), farby lub flamastry, kolorowe kartki, klej, nożyczki.

Wykonanie: Pojemnik pomalować. Z kolorowego papieru wyciąć: pióra na ogon, głowę, nogi i dziób. Przykleić wszystko do pojemnika. Gotowego indyka możemy zawiesić na sznurku lub posadzić na półce.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew Leopold Grzywa oraz Filip Karocki, Królik. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Prowadzi Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16.00 – 19.00, a szczególnie w poniedziałek, 23 listopada.

 

Zobacz także