Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Czy jednorożce istnieją?

Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD radio dla dzieci radio dla rodziców fantastyka

Wodne rekordy świata. Połuchaj "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem"

Myślicie, że lwy lubią być mokre? To przecież duże koty, więc zdecydowanie nie! Leopold wprawdzie uprzedził Filipa, że nie przepada za oblewaniem się wodą, ale nasz niezawodny Królik przygotował dwa pistolety na wodę. Filip oblał wodą wszystkich swoich bliskich, ale co z Leopoldem? Wygląda na to, że nie tylko on skończył z mokrym futerkiem. W końcu mamy Lany Poniedziałek! Z tej okazji lew Leopold Grzywa przygotował serię wodnych rekordów. 
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD radio dla rodziców radio dla dzieci

"Tu próbna stacja radionadawcza...". Od radiowieszczki do spikerki. Historia powstawania radia

Historia radioodbiorników sięga lat dwudziestych poprzedniego wieku. Pierwsze odbiorniki radiofoniczne przypominały kiedyś drewniane meble i przeszły sporą drogę, by wyglądać jak współczesne radia. Pójściem o krok dalej było wmontowanie odbiornika w urządzenia elektryczne. Dowodem na to, że mamy do czynienia z postępem jest fakt, że możemy słuchać Polskiego Radia w radioodbiornikach cyfrowych i internetowych. 
Zobacz więcej na temat:  Lew i Królik w PRD radio historia radiofonii

"Dzień dłuższy od najkrótszego..." Dlaczego dni mają różną długość?

Ziemia kręci się wokół Słońca, a jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Ruch obiegowy trwa dokładnie rok, a obrotowy – dobę gwiazdową, czyli niemal dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowo Ziemia jest delikatnie pochylona względem ekliptyki. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają przez cały czas na równik, a naprzemiennie na zwrotniki Raka i Koziorożca. 
Zobacz więcej na temat:  pory roku dzieci edukacja przyrodnicza Lew i Królik w PRD zima radio dla dzieci radio bez reklam

Estonia – położenie, kultura i obyczaje [POSŁUCHAJ]

Estonia to malowniczy kraj umiejscowiony nad Zatoką Fińską i Zatoką Ryską. Stolicą Estonii jest Tallinn. Od południa graniczy z Łotwą, od wschodu z Rosją, a z Finlandią przez Zatokę Fińską. Język estoński należy do grupy fińskiej. Ma czternaście przypadków, czyli jest ich dwa razy więcej niż w języku polskim. Jak wygląda estońska flora i fauna? A jakie różnice są między kulturą estońską, a polską?  
Zobacz więcej na temat:  Estonia radio dla dzieci piosenki dla dzieci

SPA dla psa, czyli jak wygląda praca fryzjera zwierząt

Zwierzęta domowe często uznawane są za pełnoprawnych członków rodziny. Nic więc dziwnego,  że każdy opiekun chce jak najlepiej zadbać o swojego pupila. Coraz popularniejszym miejscem,  do którego właściciele zwierząt udają się ze swoimi czworonogami, jest salon fryzjerski. Takie odwiedziny wpływają korzystnie nie tylko na wygląd zwierzaka, ale także na jego samopoczucie. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Lew i Królik w PRD zwierzęta domowe