Polskie Radio
Section05
Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Wiedza operowa dla dzieci

W 1910 roku, z "Metropolitan Opera" w Nowym Jorku, po raz pierwszy na świecie przeprowadzono radiową transmisję scenicznego dzieła operowego. Była to między innymi "Tosca" Giacoma Pucciniego. Te spektakle, w których muzyka współdziała z akcją, librettem - wywodzą się jeszcze z dawnych włoskich, renesansowych, maskarad karnawałowych. I na dobre zadomowiły się w kulturze współczesnej Europy.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja dzieci

O słowach starych i nowych

"Zawżdy kiedy wzdłuż i wszerz orzesz rolę…." - książka Agnieszki Frączek "Dziadki i dziatki - czyli o słowach starych i nowych" to zabawnie rymowana historia o języku polskim i o słowach - tych starych - jak "trotuar", oraz tak nowych, jak "dron". Każdy z tych wierszyków jest dość zawiły literacko więc świetnie mógłby służyć za dyktando pomocne nauce ortografii. W cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom wyjaśniliśmy zawiłą tematykę powstawania nowych słów. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja radio cyfrowe

Hojność jest miarą człowieka. Dzień Dziwaka

Sebastian Grzywacz ma dwa zwierzaki, irokeza i jest także w zwierzaki wytatułowany. Dziwne? Nie dla wszystkich! Gość Podwieczorka, którego Filip Karocki Królik podejrzewa o to, że jest spokrewniony z Leopoldem (w końcu na nazwisko ma "Grzywa...cz"), na przedramionach wytatuował sobie też dwa wilki. Zrobił tak, bo Indianie wierzyli, że dwa wilki każdy człowiek nosi w sobie.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+

Kosmiczne światło zamiast fajerwerków?

Wyobraźmy sobie bezchmurne niebo pełne gwiazd. Zadzieramy głowy, podziwiamy gwiezdne konstelacje a wśród nich choćby galaktykę Andromedy. I nagle zaczynamy się zastanawiać. Bo jak to się dzieje, że w ogóle te gwiazdy widzimy? Andromeda jest odległa o 2,5 mln lat świetlnych od Ziemi. Więc czym jest światło gwiazd? Jak szybko dociera do Ziemi? Czy patrząc w niebo rzeczywiście widzimy Andromedę, czy tylko ducha tej galaktyki? Albo co to znaczy że oczy adaptują się do światła?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+

Zwierzęta pod choinką. Czy to dobry pomysł?

Jest zima, to musi być zimno. Może obecnych temperatur nie odczuwamy wszyscy jednakowo, jednym z nas jest na dworze ciepło, innym wręcz przeciwnie i zakładają na siebie puchowe kurtki. A jeżeli ludziom jest czasem zimno, to jak zimno musi być już teraz zwierzakom? Filip i Leopold zastanawiali się nad tym jak sobie zwierzęta radzą zimą. I jak im pomóc tę zimę przetrwać? I czy otrzymywanie zwierząt jako świąteczny prezent to dobry pomysł..
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Dobra noc. Czy bycie śpiochem to dobra rzecz?

Zaburzenia snu są coraz powszechniejszym problemem. I, jak się okazuje dotyczą nie tylko ludzi, ale czasem i zwierząt - a już na pewno tych radiowych. Jak wiecie, żyjące w naturze lwy często odpoczywają. Może bywają zmęczone? A Lew Leopold Grzywa na pewno też ostatnio był zmęczony bo aż zasnął i to na początku audycji w Polskim Radiu Dzieciom! I co było dalej?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja DAB+ relaks

Bieszczady! Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński...

Góry, lasy i całkiem sporo zwierząt, a wśród nich wilki i niedźwiedzie... więc może by tak rzucić wszystko i pojechać w końcu w te Bieszczady? Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński... kto nie miał takich marzeń! Czasem nawet myślą o tym radiowe zwierzaki. Lew i Królik tak za tymi górami zatęsknili, że do bieszczadzkiej rozmowy zaprosili podróżniczkę Zofię Nowaczyk.
Zobacz więcej na temat:  podróże Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja DAB+ Bieszczady

Najlepsze miasto świata to?

"...państwo tworzy się dlatego, że żaden z nas nie jest samowystarczalny, tylko mu potrzeba wielu innych... "- pisał już tysiące lat temu w swoich dziełach filozof grecki, Platon. Myślał tak: "Zaplanujmy idealne państwo, w którym ludzie będą doskonale znali swoje obowiązki, swoje powinności i będzie to wszystko doskonale funkcjonowało" - opowiadała w "Podwieczorku…" Anna Pięcińska, która jest instruktorem żeglarstwa i kapitanem jachtowym z dyplomem filologa i historyka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+ edukacja