X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czego oczy nie widzą to nos wyczuje. Kim jest senselier?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 18:42
Nos człowieka jest w stanie wychwycić nieskończoną liczbę zapachów, z których niektóre zapadają nam w pamięć. Wielu z nas wciąż nie wie, jak dużą rolę zmysł węchu odgrywa w naszym życiu i ogranicza go do rozpoznawania i dzielenia woni na ładne i brzydkie. Osobą, która posiada ogromną wiedzę na temat zapachów i zechciała się z nią podzielić ze słuchaczami "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" jest Marta Siembab, senselierka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MintImages/Shutterstock

Senselier to osoba, której głównym zadaniem jest praca ze zmysłem węchu. Musi ona wiedzieć m.in. w jaki sposób różne zapachy mogą oddziaływać na człowieka lub jak pobudzają one naszą wyobraźnię. Są one w stanie przywołać pewne wspomnienia i w ten sposób wzbudzić konkretne emocje. Jednakże działania tego zmysłu połączone są również ze smakiem. W związku z tym, przyjemność odczuwalną podczas picia lub jedzenia czegoś dobrego zawdzięczamy w dużej mierze nosowi, a nie ustom. Dlatego też, kiedy mamy katar wydaje nam się, że to co jemy nie ma smaku. 

Posłuchaj
58:29 2021_04_06 18_00_43_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Czego oczy nie widzą to nos wyczuje/Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD_6 kwietnia godz. 18:00

To jak pachnie u kogoś w domu zależy od wielu elementów. Na zapach mogą wpływać drewniane lub skórzane meble, potrawy, które gotujemy, płyn, którego używamy do prania ubrań lub fakt, że posiadamy jakieś zwierzęta. Chociaż mało przyjemne, brzydkie zapachy są dla nas równie ważne, ponieważ mogą informować np. o przeterminowanym jedzeniu. Ciekawostką jest fakt, że niektórzy ludzie nie wydzielają zapachu. Związane jest to z miejscem ich pochodzenia oraz pigmentacją skóry człowieka.

Świat zapachów jest nieskończony, tak więc nieustannie możemy odkrywać nowe wonie i aromaty. Niewiele osób zostaje senselierem, a szkoda, ponieważ zawód ten jest bardzo ciekawy. - Ważne jest właśnie to, żeby o zapachu więcej myśleć i żeby o zapachu więcej mówić, żeby rozmowa o zapachu była normlana. I taka jest właśnie moja misja – powiedziała Marta Siembab, gość audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Marta Siembab
Data emisji: 6.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także