!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Morze Kaspijskie – Kazachstan i Iran

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 08:00
Dziś odwiedzimy rozległe krainy wokół Morza Kaspijskiego, które w rzeczywistości jest największym jeziorem na świecie. Znajduje się na granicy Azji i Europy.
Audio
  • Posłuchaj opowieści o rozległych krainach wokół Morza Kaspijskiego. (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Państwa otaczające to niezwykłe morze mają bogatą i długa historię, w której mieszają się różne kultury: azjatycka, europejska i bliskowschodnia oraz religie: islam, chrześcijaństwo i buddyzm.

Wiele wieków temu tereny te wchodziły w skład mongolskiego imperium Czingis Hana jak i później tureckiego imperium Osmańskiego. Przez Kazachstan prowadził też słynny Jedwabny szlak, którym wędrowali ze swoimi towarami kupcy z Azji, Europy i Bliskiego Wschodu.

Iran natomiast to rejon starożytnej cywilizacji Perskiej, w której dawne tradycje mieszają się z wpływami arabskimi. Zapraszam was na podróż brzegami Morza kaspijskiego śladem dawnych opowieści.

Audycję prowadzi Anna Wójcikiewicz.

Audycja „Opowieści ludów świata” w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę od 9.00 do 10.00.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Archipelag Maluki i wyspa Riukiu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:00
Dziś poznamy kolejne malownicze, pełne tajemnic wyspy i archipelagi południowo - zachodniego Pacyfiku, groźnego rejonu zwanego Pierścieniem ognia, gdzie ziemia wstrząsana jest wybuchami wulkanów, a szalejące tajfuny uczą mieszkańców sztuki przetrwania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamczatka i Kuryle

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
Dziś odwiedzimy północne krańce pacyficznego pierścienia ognia czyli, Morze Ochockie i wyspy: od japońskiego Hokkaido i należących do Rosji: Sachalina i Kuryli, aż po rosyjski półwysep Kamczatkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mongolia i jej bezkresne przestrzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
Dziś powędrujemy przez bezkresne przestrzenie w samym środku Azji. Zajmuje je Mongolia, wielki kraj wciśnięty między dwa mocarstwa. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami.
rozwiń zwiń