Polskie Radio Dzieciom

Legendy prosto z Beskidów i Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 12:15
W "Opowieściach ludów świata" powędrowaliśmy na południe naszego kraju, gdzie rozciągają się malownicze góry należące do Karpat – największego masywu górskiego w Polsce i jednego z najbardziej rozległych w całej Europie, a nawet na świecie. W ich skład wchodzą przeróżne łańcuchy górskiej. Karpaty choć nie są najwyższe, jednak ciągną się przez wiele państw Europy Środkowej: Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Austrii czy nawet Serbii.
Audio
  • Legendy prosto z Beskidów i Bieszczad (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_08.02.2020.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W Polsce najpotężniejsza częścią Karpat są skaliste Tatry z naszym największym szczytem, Rysami wznoszącymi się na wysokość 2499 m. n.p.m. Do nich należy także Podhale i Pogórze karpackie na południu kraju i wiele innych pasm górskich słynących z bogatej, barwnej kultury ludowej mieszkających tam górali.
Nieopodal Podhala znajdują się jedne z najpiękniejszych naszych gór – Pieniny, wznoszące się stromymi, wapiennymi skałkami nad doliną rzeki Dunajec. Ich najwyższy szczyt nazywany jest Trzy Korony ze względu na swój charakterystyczny kształt. Na południowym zachodzie piętrzą się Sudety – masyw górski podzielony na mniejsze łańcuchy rozciągający się między Polską i sąsiednimi Czechami.
Najrozleglejszą zaś w Polsce górską krainą w obrębie Karpat są łagodne, zalesione Beskidy, podzielone na różne pasma. Najdziksze natomiast rejony górskie znane z dziewiczych krajobrazów i nieskażonej przyrody w południowo-wschodniej części naszego kraju oddzielających Polskę i Rus od Węgier.

W XIV wieku pojawiają się tu wołoscy pasterze – wędrowne ludy pochodzące z półwyspu bałkańskiego. Tu przechodzą od koczowniczego do osiadłego trybu życia. W kolejnych wiekach zaczęły tu przybywać ludy rusińskie ze wschodu. Dawni mieszkańcy tych ziem Łemkowie i Rusini karpaccy opuścili te ziemie niemal całkowicie w czasie II wojny światowej.
Obecnie żyją tu głównie potomkowie późniejszych osadników. Ludzie mieszkający w całym obrębie naszych gór na południu Polski, choć wszyscy potocznie nazywani są góralami, mają bardzo bogatą i zróżnicowana tradycję.
Zapraszam Was do świata legend prosto z Beskidów i Bieszczad.

Audycja: Opowieści ludów świata
Rozmawiała:  Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 08.02.2020
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata w każda sobotę w godz. 9.00 - 10.00

**

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 

Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci,  wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.
Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

jo

Zobacz więcej na temat: opowiadanie podróże
Zobacz także
Czytaj także

Wędrówka śladem ludowych obyczajów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 11:40
Dziś opowiem wam o różnych obyczajach ludowych, które od wieków towarzyszyły mieszkańcom wsi w przygotowaniach do zimy. Jesień to zawsze był bardzo pracowity czas: gospodynie robiły dżemy, powidła, soki i inne przetwory, które świetnie się sprawdzały w czasie zimowych chłodów, kiedy cała przyroda zapadła w sen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baśń o Słońcu - opowiesci z Laponii

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 10:00
Samowie, Eskimosi, Czukcze, Jakuci - to  plemiona północy, mieszkający tam gdzie zobaczyć można piękną zorzę polarną, gdzie jest bardzo zimno, a przez pół roku panuje noc polarna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wędrówka po świecie alandzkich opowieści

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:00
Dziś odwiedziliśmy niezwykłe miejsce na Morzu Bałtyckim. Wyspy Alandzkie to archipelag położony u wejścia do Zatoki Botnickiej, najbardziej na północ wysuniętej części Bałtyku. Pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim Szwecji. Zatoka Botnicka połączona jest z morzem niewielkim akwenem morskim Morzem Alandzkim oraz między wyspowym Morzem Archipelagowym. Od południa zamyka ją właśnie Archipelag Alandów.
rozwiń zwiń