X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Opowieści ludów świata". Aborygeńskie legendy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 07:00
W podróżach z legendami ludów świata przenieśliśmy się tam, gdzie właśnie teraz trwa lato - czyli na półkulę południową naszej pięknej błękitnej planety. Odwiedziliśmy Antypody, drugi koniec Ziemi, dokładniej niezwykły kontynent-państwo, Australię.
Aborygeni
AborygeniFoto: ianknabel66/Pixabay, domena publiczna

Swój dzień Australia świętowała 26 stycznia. Jej największe metropolie leżą na południowo-zachodnim wybrzeżu Oceanu Spokojnego, nad Oceanem Indyjskim. Stolicą Australii jest Canberra, jednak miastem które najbardziej kojarzy się z tym krajem jest Sydney. Jego wizytówką stał się nowoczesny gmach Opery z charakterystycznymi białymi dachami, przypominającymi płatki egzotycznego kwiatu. Miasto zostało założone pod koniec XVIII wieku, przez brytyjskich kolonizatorów, nad Zatoką Pacyfiku nazywaną port Jackson. Miejsce to, po raz pierwszy zaznaczył na mapie James Cook.


Posłuchaj
55:08 Dzieci_AAC 2021_01_30-09-00-18.mp3 Aborygeńskie legendy (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_30.01.2021.

 

W latach początkowych Sydney, jak większość australijskich miast, było kolonią karną dokąd wysyłano przestępców z Anglii, jednak w XIX wieku stało się ważnym ośrodkiem kolonii Imperium Brytyjskiego w tej części świata. Dziś to wielokulturowa metropolia, bardzo przyjemna do życia. Jest tu ponad 70 plaż, włączając to słynną plażę Bondi. Jednak zanim przybyli tu Europejczycy ziemie te należały do Aborygenów - rdzennych mieszkańców kontynentu. Ich pierwsze siedlisko na terenie dzisiejszego Sydney zostało założone około 40000 lat temu. Drugą pod względem wielkości metropolii Australii jest Melbourne, położone nad Zatoką Port Philip, należącą do Oceanu Indyjskiego u ujścia rzeki Yarra ( ta aborygeńska nazwa oznacza płynącą wodę). Melbourne zostało założone w XIX wieku, przez grupę wolnych osadników z Anglii. Wkrótce stało się drugim pod względem wielkości miastem Korony Brytyjskiej, znane jako” marvelous Melbourne” czyli wspaniałe Melbourne. Dziś posiada największa na świecie (po Londynie) liczbę budowli z tamtych czasów - z epoki wiktoriańskiej. Dolina rzeki Yarry, to region wspaniałych lasów deszczowych. Mieszkały tu różne aborygeńskie plemiona, które przez wiele wieków były przez przybyszy z Europy spychane na mniej żyzne tereny, pozbawiane praw, a później - izolowane w rezerwatach.

Obecnie jednak przywrócono aborygenom części dawnych ziem, w szkołach pojawił się język aborygeński, a mieszkańcy wiosek pielęgnują pradawne tradycje. Aborygeni zachowali wierzenia przodków, przekazując je z pokolenia na pokolenie w legendach w pieśniach i tańcach.

Zapraszamy was do magicznego świata dawnych mieszkańców Australii.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także