X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Koziołek Matołek kończy 78 lat!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:00
Już kilka pokoleń młodych Polaków zna imię Koziołka, podobnie jak nazwę miejscowości, która była celem jego długiej podróży - Pacanów.
Audio

31 maja Koziołek Matołek, jeden z najpopularniejszych bohaterów polskiej literatury dziecięcej, kończy 78 lat. Tego dnia mija rocznica wydania pierwszej księgi z przygodami Koziołka Matołka, autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Koziołek jest bohaterem nie tylko książek, ale też spektakli teatralnych, serii filmów animowanych oraz multimedialnych gier edukacyjnych. Patronuje także zawodom narciarskim dla najmłodszych.

Pierwsza księga przygód słynnego Koziołka ukazała się 31 maja 1933 roku nakładem wydawnictwa Gebethnera i Wolfa. Tekst napisany czterowierszem przez Kornela Makuszyńskiego oraz ilustracje Mariana Walentynowicza zyskały ogromną popularność. Rok później wyszły kolejne dwie księgi opowiadające o niewiarygodnych przygodach najsłynniejszej polskiej kozy.

Mimo że od wydania historyjki obrazkowej o Koziołku Matołku minęły dziesięciolecia, jest on ciągłe postacią kultową. Opowieści o podróżach Koziołka weszły na stałe do kanonu polskiej literatury dziecięcej. W Pacanowie, do którego zdążał Koziołek Matołek, w 2005 roku powstało Europejskie Centrum Bajki. Znalazły się tam między innymi, amfiteatr, biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz warsztaty. Jest także ogród zmysłów z altanami i kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Oleksiak/E.Porycka/dok.

Zobacz także