X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kto wynalazł telefon?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:30
Aleksander Graham Bell przeszedł do historii jako wynalazca telefonu. I choć wielu mu współczesnych wynalazców miało podobne pomysły, to właśnie jego wynalazek został opatentowany i był pierwszym działającym telefonem.
Audio


W latach 70. XIX wieku pracował on nad ulepszeniem telegrafu, dzięki któremu można było przesyłać informacje w dowolne miejsce, pod warunkiem jednak, że było ono połączone kablem z telegrafem, z którego nadawano. I w trakcie tych prac odkrył on, że ludzki głos można zamienić w impuls elektryczny i przesłać go dalej kablem.

Współczesne telefony stacjonarne działają tak samo jak wynalazek tego Amerykanina szkockiego pochodzenia – zamieniają dźwięki na sygnały elektryczne, przesyłane właśnie kablem. Zaś telefony komórkowe przesyłają sygnał z aparatu do aparatu bez użycia kabli, tylko za pomocą fal radiowych.

Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że telefony komórkowe
Zobacz także