X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kto skonstruował pierwsze okulary?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:00
Można powiedzieć, że dokonali tego Chińczycy już ponad 2000 lat temu, z tym że ich okulary nie korygowały wad wzroku, a jedynie chroniły oczy przed słońcem.
Audio


Około 1020 roku arabski naukowiec Alhazen, przeprowadzający doświadczenia z soczewkami, odkrył, że przepływające przez nie światło ulega załamaniu. A to powoduję, że patrząc przez niektóre typy soczewek, można ujrzeć powiększony obraz. Takie średniowieczne, właściwie jeszcze nie okulary, a lupy, zaczęli wykorzystywać mnisi w Europie.
Zaś pierwsze prawdziwe, korygujące wady wzroku okulary, powstały dopiero około 1280 roku we Włoszech i w ciągu 20 lat wykonano już ich tysiące. A jak wyglądały? Była to para szkieł połączonych składanym zawiasem albo sprężystym drutem (zaczepy na uszy dodano dużo później).

Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że Europa Włochy
Zobacz także