Polskie Radio Dzieciom

Letnie podsumowanie premier muzycznych z mininego roku szkolnego 

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 16:00
W piątek 23 czerwca, zakończył się rok szkolny, a to oznacza, ze przyszedł czas na pierwszy wakacyjny Gwiazdozbiór. W wakacje króluje muzyka, dlatego to właśnie na niej skupimy się w czasie letnich dni. Przypomnimy sobie najróżniejsze hity i przeboje, których słuchaliśmy podczas odsłon naszej niedzielnej audycji, a w tej odsłonie pochylimy się nad premierami muzycznymi, które miały miejsce w roku szkolno-przedszkolnym w roku 2022/23. 
Letnie podsumowanie premier muzycznych z minionego roku szkolnego   w PRD
Letnie podsumowanie premier muzycznych z minionego roku szkolnego w PRDFoto: zblaster/Shutterstock

Wrzesień:
- „Barbie” to piąty singiel Viki Gabor z jej drugiego albumu studyjnego zatytułowanego „ID”. Wraz z premierą utworu, która miała miejsce 23 września 2022 roku pojawił się także klip. 

Posłuchaj
60:18 2023_06_25 15_00_02_RadioDzieciom_Gwiazdozbior.mp3 Letnie podsumowanie premier muzycznych z mininego roku szkolnego  Gwiazdozbiór 25 czerwca godz. 15:00

 

- „To the Moon” to piosenka, z którą Laura Bączkiewicz wystąpiła jako polska reprezentantka w konkursie Eurowizji Junior. Utwór ten poznaliśmy 25 września 2022 roku podczas ostatniej odsłony specjalnego formatu „Szansa na Sukces. Eurowizja Junior”.  

Październik:

- Na 21 października 2022 roku zaplanowana została premiera utworu Gasnę”, czyli drugiego singla zapowiadającego ep-kę Marcina Maciejczaka „Hypno”, która ukazała się pod koniec listopada. 

Listopad:

- 18 listopada 2022 roku światło dzienne ujrzał zarówno utwór, jak i teledysk Oli Tracz „Poza mną”. - Zaczęliśmy pracować nad tym singlem w wakacje albo trochę przed wakacjami. Najpierw muzyka, nagranie tekstu oraz teledysku z odstępami - mówiła Ola Tracz o etapach powstawania singla - Tytuł nawiązuje do póz w świecie, które wymusza na nas społeczeństwo, gdy próbujemy się wtopić w tło. Fragment tekstu brzmi: poza mną ta poza i zachęca do wyzwolenia się z póz, które przybieramy z różnych powodów.

- Kilka dni później, 25 listopada 2022 roku miała miejsce premiera singla Ali Tracz „Gdzie jest mój dom”. - Jest ona o szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym będziemy czuć się bezpiecznie, komfortowo, będziemy mogli być sobą, a tytułowy dom jest tylko przenośnią tego bezpiecznego miejsca - tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ala Tracz - Piosenka odzwierciedla moje emocje i uczucia.

- 30 listopada 2022 roku na koniec miesiąca swoją premierę zaserwowała nam Patrycja Lipińska. Mowa o utworze „Zima jak ze snu” związanym ze zbliżającą się wówczas zimą.  

Grudzień:

- 2 grudnia 2022 roku mogliśmy zapoznać się z utworem „Coś”, czyli singlem promującym płytę „Piosenki domowe”. Twórcami zarówno piosenki, jak i całej płyty są Natalia Lesz, Urszula Borkowska i Michał Rusinek.  

Styczeń:

- 11 stycznia 2023 roku w dniu osiemnastych urodzin Roxie Węgiel ukazał się singiel „Ciche szepty” traktujący o marzeniach, drodze do nich, a przede wszystkim będący zapowiedzią płyty „13+5”, która ukazała się w marcu.  

Luty:

- 3 lutego 2023 roku, w dzień urodzin AniKi Dąbrowskiej swoją premierę miał utwór „Toast (za miłość)”, który zapowiada jej trzeci solowy album. - Refren tej piosenki opowiada, że to właśnie dzięki miłości jestem tu, gdzie jestem - podkreśliła artystka, zwracając uwagę na rozterki i niepowodzenia w nastoletnich relacjach - Tytułowy toast jest symbolem tego, że to jest zaakceptowane i idę dalej, rozpoczynam nowy rozdział: dorosłość.

- Do serwisów streamingowych 17 lutego 2023 roku trafiła piosenka Sary James „Bloodline”. W dzień premiery utworu pojawił się także teledysk. 

Marzec:

- 1 marca 2023 roku Patrycja Lipińska postanowiła obdarować nas utworem „Dzień Kobiet. Święto Pań” - Ustaliliśmy premierę na 1 marca, żeby też dzieci, głównie w przedszkolach zdążyły się tej piosenki nauczyć i na akademiach z okazji Dnia Kobiet mogły już tę piosenkę zaśpiewać, bo jest ona skierowana do tych najmłodszych słuchaczy, głównie do przedszkolaków - podkreśliła Patrycja Lipińska - Ja sama pamietam, jak się śpiewało czy słuchało piosenek właśnie z okazji Dnia Kobiet .  

Kwiecień:

- 21 kwietnia 2023 roku pojawił się nowy singiel Sary James pt. „Hula Hop”. Był to wyjątkowy czas dla

Sary, ponieważ dzień później otrzymała jedną z ważniejszych muzycznych nagród w świecie muzyki - Fryderyka za fonograficzny debiut roku. - Cieszę się, że wypuszczam muzykę od serducha, przy której po prostu siedzę i piszę teksty, to jest bardzo piękne - wyznała Sara James - Słuchajcie, bo to jest bardzo fajny numer, taki na lato.  

Maj:

26 maja 2023 rokiu swoją premierę miał album „Piosenki domowe” Natalii Lesz, Urszuli Borkowskiej i Michała Rusinka. - Pierwszy raz nagrywałam płytę i byłam otwarta absolutnie na wszystko, co ma się wydarzyć. Faktycznie chyba wszyscy mieliśmy ogromną radość z tworzenia tego projektu - mówiła Natalia Lesz - To jest instruktaż dla dzieci, jak i czym można się bawić, kiedy akurat nie mamy w zasięgu ręki zabawek.  

Piosenek z letniego podsumowania możecie posłuchać w audycji Gwiazdozbiór na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Znajdziecie tam też więcej informacji na temat utworów oraz ich wykonawców, a także rozmowy z artystami. Zapraszamy! 

Audycja: Gwiazdozbiór

Prowadzi: Marta Powałowska

Data emisji: 25.06.2023

Godzina emisji: 15:00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Relacja z programu "The Voice Kids" w "Gwiazdozbiorze" PRD

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 21:10
W miniony weekend miał miejsce finał 6. edycji programu muzycznego dla dzieci "The Voice Kids". Zwyciężyła 14-letnia Martyna Gąsak. Na relacje z wydarzenia zapraszamy do audycji Gwiazdozbiór. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fasolki mają 40 lat! Relacja z jubileuszowego koncertu zespołu 

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 16:00
Dziecięcy zespół Fasolki powstał w 1983 roku, a w tym roku  obchodzi czterdziestolecie. 26 i 27 maja odbyły się jubileuszowe koncerty jednoczące zarówno fanów, jak i członków zespołu. W kulminacyjnych momentach na scenie było około stu osób, a w  projekcie Fasolki przez cały czas jego trwania wzięło udział ponad tysiąc dzieci.   
rozwiń zwiń