Polskie Radio
Section05
piosenki dla dzieci

Koncert Natalii Lesz. "Piosenki domowe" na żywo!

Już w najbliższą niedzielę 10 września, odbędzie się koncert Natalii Lesz na podstawie wierszyków Michała Rusinka do muzyki Urszuli Borkowskiej. - Jest to spektakl muzyczny, bardzo kolorowy. Będziemy Was oprowadzać po zakamarkach naszego domu, czyli pokazywać Wam różne miejsca i przedmioty, których tak do końca być może nie widzicie na co dzień - powiedziała Natalia Lesz - gość wtorkowego "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom. Stacja objęła patronatem medialnym zarówno płytę "Piosenki domowe" jak również niedzielny koncert. Zapraszamy do wysłuchania dalszej części rozmowy z artystką.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD piosenki dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców Natalia Lesz

Planeta Ziemia - jak o nią dbać?

Ziemia to nasz dom, w którym mieszkają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. To, w jaki sposób dbamy o planetę ma bezpośredni wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy i będą żyć przyszłe pokolenia, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas działał na korzyść Ziemi. O planetę możemy dbać każdego dnia, dokonując prostych wyborów. Żeby oszczędzić energię, wyłączajmy światło i urządzenia elektryczne, kiedy z nich nie korzystamy. Aby oszczędzić wodę, zakręcamy ją podczas mycia zębów czy naczyń. Jak jeszcze możemy dbać o naszą planetę? 
Zobacz więcej na temat:  ekologia edukacja przyrodnicza Popołudnik w PR Dzieciom piosenki dla dzieci

Hiszpania i jej muzyka - audycja dla dzieci

W audycji Muzyczne podróże omówiliśmy muzykę pochodzącą z Hiszpanii, skupiając się na kompozytorach klasycznych, których dzieła świetnie oddają hiszpański klimat, bo wiele jest instrumentów, które kojarzą się z tym miejscem. Jednym z nich jest gitara, która jest wykorzystywana chociażby do grania flamenco, a także kastaniety. W muzyce hiszpańskiej równie ważny jest fortepian. 
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania flamenco MUZYKA piosenki dla dzieci muzyczne podróże Martyna Sojka

Pory roku w muzyce - audycja muzyczna dla dzieci

W audycji Muzyczne podróże rozmawialiśmy o muzycznych porach roku. Regularne zmiany pór roku są następstwem tego, że Ziemia obraca się wokół Słońca i nigdy nie pozostaje w spoczynku. W naszym klimacie mamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę, choć mówi się także o przedwiośniu czy o przedzimie. W innych zakątkach świata, jak na przykład w okolicach zwrotnika są dwie pory roku - deszczowa, będąca odpowiednikiem zimy i sucha, która niesie ze sobą miesiące letnie. Zmiany astronomiczne w porach roku wyznacza Słońce w zenicie, a wiąże się to również z wydłużaniem się dnia oraz skracaniem nocy i na odwrót. 
Zobacz więcej na temat:  pory roku muzyka klasyczna piosenki dla dzieci radio dla dzieci vivaldi

Jak Fryderyk Chopin spędzał swoje wakacje?

W audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom wyruszamy w radiową podróż śladami Fryderyka Chopina, który sam odbył przecież niejedną podróż po świecie. Uwielbiał też podróżować po Polsce. W Muzycznych podróżach przyglądamy się nie krajom odległym, a pięknym polskim wsiom i miastom, które mogą pochwalić się tym, że kiedyś przechadzał się po nich Fryderyk Chopin. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna kompozytor muzyczne podróże Daria Druzgała piosenki dla dzieci

"Gwiazdozbiór". "Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki"

Piąta płyta Artura Gotza to wyjątkowy album familijny, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to 10 premierowych piosenek z muzyką Artura Gotza oraz tekstami Marty Fox i Artura Gotza w nowoczesnych aranżacjach z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Oprócz piosenek na płycie znajdują się dwie bajki w formie słuchowisk: "Toruńskie pierniki" Artura Gotza i "Smog nas zje" Marty Fox.
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci Artur Gotz

TOP Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom w wakacyjnej odsłonie Gwiazdozbioru - część druga 

W ubiegłym tygodniu w audycji Gwiazdozbiór na antenie Polskiego Radia Dzieciom wsłuchiwaliśmy się w piosenki, które trafiły do tegorocznej TOP Listy Przebojów Polskiego Radia Dzieciom, czyli zestawienia najbardziej lubianych przez słuchaczy utworów, które zdobyły najwięcej głosów przez ostatni rok - licząc od kwietnia. W tej odsłonie Gwiazdozbioru kontynuujemy wędrówkę przez Wasze ulubione piosenki. 
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci Marta Powałowska Lista Przebojów PRD

Letnie podsumowanie premier muzycznych z mininego roku szkolnego 

W piątek 23 czerwca, zakończył się rok szkolny, a to oznacza, ze przyszedł czas na pierwszy wakacyjny Gwiazdozbiór. W wakacje króluje muzyka, dlatego to właśnie na niej skupimy się w czasie letnich dni. Przypomnimy sobie najróżniejsze hity i przeboje, których słuchaliśmy podczas odsłon naszej niedzielnej audycji, a w tej odsłonie pochylimy się nad premierami muzycznymi, które miały miejsce w roku szkolno-przedszkolnym w roku 2022/23. 
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD piosenki dla dzieci Marta Powałowska