Polskie Radio
Section05
piosenki dla dzieci

Bawimy się w rycerzy. Poranek z Misiem Michasiem i Smokiem Adasiem

Miś Michaś i smok Adaś pięknie się kłaniają i na Poranek w Polskim Radiu Dzieciom zapraszają. Dla wszystkich słuchaczy, którzy lubią rano wstawać prowadzący przygotowali wiele atrakcji. Będzie o rycerzach, hełmach, zbrojach, mieczach i koniach. Smok zamierza przebrać się za rycerza, a Miś za giermka.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam piosenki dla dzieci rycerstwo

Muzyczna Podróż nad Morze Bałtyckie. Legenda o zatopionym mieście w operze Feliksa Nowowiejskiego

Przyłożenie do ucha morskiej muszli sprawi, że usłyszymy dźwięk morza. Gdy zamkniemy oczy, za sprawą wyobraźni w szybki sposób przeniesiemy się na plażę. W morskie rejony przenosimy się także w Muzycznych Podróżach, gdzie słuchamy muzyki w prawdziwie morskim klimacie. Oprócz wakacyjnych piosenek, rozmawiamy też o aktywnościach, które można wykonywać na plaży.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla rodziców radio dla dzieci piosenki dla dzieci Morze Bałtyckie

Muzyczna podróż do Indonezji. Przyglądamy się wyspom - Jawa i Bali

Indonezja to państwo, które znajduje się w Azji Południowo-wschodniej oraz w Oceanii. Stolicą tego państwa jest Dżakarta. Indonezja leży między dwoma oceanami - Spokojnym i Indyjskim i jest największym krajem wyspiarskim na całym świecie. Na to państwo składa się ponad 13 tysięcy wysp, a my wybierzemy się na Jawę oraz Bali. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci piosenki dla dzieci podróże wakacje 2022

Cole Albert Porter. Życie i twórczość kompozytora i twórcy musicali 

Cole Albert Porter urodził się w Peru w stanie Indiana Ameryki Północnej. Ten Amerykański kompozytor znany jest jako twórca musicali. Zarówno filmowych, jak i tych wystawianych w stolicy tego gatunku, którą jest Broadway. Cole Porter to przedstawiciel tzw. wielkiej piątki kompozytorów tworzących musical wraz z jego zasadami, które obowiązywały do pierwszej połowy dwudziestego wieku, jest to więc bardzo ważna postać dla świata musicalu. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kompozytor radio dla rodziców radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Wakacje na Mazowszu. Jakie miejsca warto odwiedzić?

W województwie mazowieckim leży stolica Polski, Warszawa. Mazowsze to kraina geograficzna i historyczna, położona w centralnej i północno-wschodniej części Polski. Leży w środkowym biegu Wisły i jej dopływach. Najsłynniejszym zamkiem w województwie mazowieckim jest Zamek Królewski w Warszawie, z którym związanych było wielu kompozytorów, ale to nie jest jedyna tego typu budowla na Mazowszu. Jest ich więcej i są one znacznie starsze od zamku w stolicy.  
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Mazowsze mazowieckie piosenki dla dzieci wakacje 2022

Utwory, które zapraszają do tańca. Muzyka Ameryki Południowej

Taniec to pierwsza intencja powstania muzyki w dawnych czasach. Po dziś dzień muzyka stanowi nieodłączny element tańca, a w wielu przypadkach również do tańca zaprasza. Przykłady na to możemy znaleźć w muzyce Ameryki Południowej i Kuby, czyli wyspy położonej między Ameryką Północną a Południową, gdzie przenieśliśmy się z Polskim Radiem Dzieciom w audycji Muzyczne Podróże.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców piosenki dla dzieci MUZYKA Ameryka Południowa

Muzyczna podróż przez twórczość Jacka Cygana

6 lipca swoje urodziny świętował Jacek Cygan, jeden z najpopularniejszych tekściarzy w kraju. Na swoim koncie ma wiele wybitnych tekstów do wspaniałych utworów, których można posłuchać również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ponieważ Jacek Cygan chętnie współtworzy z artystami piosenki dla dzieci. Jest nie tylko autorem tekstów i piosenek, ale też poetą, prozaikiem, scenarzystą, autorem musicali oraz jurorem konkursów i festiwali muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan muzyczne podróże radio dla dzieci Radio Dzieciom piosenki dla dzieci

Festiwal "Rozdźwięki". Rozmowa z laureatką w "Muzycznych podróżach" w PR Dzieciom

Za nami dziesiąta odsłona Mazowieckiego Festiwalu Piosenki "Rozdźwięki", do której przesłuchania odbyły się 19 marca 2022 roku w Domu Kultury Izabelin. Koncert Finałowy z udziałem Orkiestry Festiwalowej odbył się 10 kwietnia. Zauważona i doceniona przez jurorów została Małgosia Pilzak, która wraz ze swoim opiekunem artystycznym, Grzegorzem Chodkiewiczem, gościła w audycji "Muzyczne Podróże" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Muzyczna podróż na południe aż do Grecji

Grecja to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią, Bułgarią oraz Turcją i otaczają ją cztery morza: Morze Egejskie, Morze Kreteńskie, Morze Jońskie i  Morze Śródziemne oraz z wyspą Cypr. Grecję należy dzielić na część kontynentalną, czyli taką, która wchodzi w skład Półwyspu Bałkańskiego, razem z oddzielonym od niej sztucznym Kanałem Korynckim, półwyspem Peloponez oraz część wyspiarską. W skład tego państwa wchodzi około 2, 5 tysiąca wysp!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Grecja piosenki dla dzieci radio dla dzieci

"Skarbonka". Równowaga budżetowa. Jak oszczędzać z głową?

Budżet domowy powinien być utrzymany w równowadze – jest w nim czas zarówno na oszczędzanie, jak i na wydatki. Samo oszczędzanie bierze się przecież z chęci przeznaczenia pieniędzy na coś wymarzonego i wyczekanego. Nie robimy tego przecież dla samej idei. Czasami potrzebujemy większej motywacji do oszczędzania, a taką motywacją może być właśnie cel. Wrzucając pieniądze do skarbonki regularnie, wyrabiamy sobie dodatkowo nawyk oszczędzania. A co, jeśli skarbonka w końcu się zapełni?
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci ekonomia oszczędzanie radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Muzyczna podróż do świata bluesa. Śladami Sławka Wierzcholskiego

Sławek Wierzcholski jest słynnym bluesmanem, jednak studiował prawo i administrację w swoim rodzinnym mieście, czyli w Toruniu. Jako student założył zespół Nocna Zmiana Bluesa, który funkcjonuje do dzisiaj. Przez czterdzieści lat członkowie zespołu jeździli po świecie, gdzie dawali liczne koncerty. Sławomir Wierzcholski prowadzi też zespół Korniki prezentujący muzykę dla dzieci. Bluesman jest wirtuozem harmonijki ustnej. Jako pierwszy Polak wystąpił na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci

"Muzyczne Podróże". Z wizytą w Disneylandzie

Podparyski Disneyland ma już trzydzieści lat. Nie jest to jednak najstarszy park Walta Disneya na świecie – pierwszy został otwarty 17 lipca 1955 roku w Kalifornii. Jego budowa trwała zaledwie rok! Obecnie na świecie jest sześć Disneylandów – dwa mieszczą się w Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii (najstarszy) oraz w Orlando (największy). Trzy znajdują się w Azji – w Tokio, Hongkongu i Szanghaju i jeden w Europie – w Chessy pod Paryżem.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże piosenki dla dzieci radio dla dzieci muzyka filmowa

W "Poranku PRD" Poznajemy uroki Rzymu

Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne. Rzym to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na ziemi, które zachwyca turystów na każdym kroku. Majestatyczne Koloseum, przepiękna Fontanna di Trevi, starożytny Panteon czy urokliwe Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti to tylko nieliczne z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Rzym Europa Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci piosenki dla dzieci Martyna Chuderska