Ekumenia

Ewangelicka teolożka o powrocie do jedności Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 06:00
Wydawałoby się, że wystarczy odnieść się do Biblii i zrekonstruować obraz pierwotnego Kościoła, aby można było mówić o powrocie do jedności, nawet tej instytucjonalnej czy strukturalnej, jednak sprawa nie jest tak prosta – przekonywała 5 lutego br. podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie prof. dr hab. Kalina Wojciechowska z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT).

Nabożeństwo było poświęcone tematowi widzialnej jedności na podstawie fragmentu z Listu ap. Pawła do Efezjan 4,1-6. Ewangelicka teolożka stwierdziła, że odpowiedź nie może być jednoznaczna, gdyż „aspekty życia i organizacji Kościoła pierwotnego wciąż istnieją i się rozwijają, choć w innych warunkach i pewnie dlatego nie zawsze je zauważamy albo zaliczamy do elementów widocznej jedności Kościoła”, a z drugiej strony „mityczna jedność pierwotnego Kościoła nigdy nie istniała, a różnorodność nowotestamentowych koncepcji eklezjologicznych pojawia się już na poziomie leksykalnym, a potem tylko rośnie.” Jednak według prof. Wojciechowskiej, ten paradoks w podejściu i rozumieniu różnorodności może być wskazówką, gdzie szukać jedności.

Prof. Wojciechowska specjalizująca się w teologii Nowego Testamentu nawiązała do różnych wizji jedności w światowym dialogu ekumenicznym, wyjaśniając podstawowe pojęcia z Nowego Testamentu odnoszące się do Kościoła (ekklesia) i wspólnoty (koinonia). Odnosząc się zaś do współczesności,  zauważyła, że od czasów starożytnych nic się w tym względzie nie zmieniło:

- Dziś też każdy Kościół chrześcijański z osobna i wszystkie Kościoły chrześcijańskie razem mogą się definiować jako wspólnoty wiary w Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Tak rozumiana koiniczność jest więc elementem łączności współczesnych Kościołów z Kościołem nowotestamentowym i widzialnym w wyznaniach wiary znakiem jedności - podkreśliła.

Zobacz więcej na temat: wiara