Ekumenia

W co wierzą luteranie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 06:01
W salach Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu 13 kwietnia 2018 roku spotkali się uczestnicy debaty pt. „Szlakiem myśli Marcina Lutra, czyli w co wierzą luteranie?”. Głównym ich celem była próba poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co łączy, a co dzieli katolików i luteranów.

Głównym celem zorganizowania spotkania była próba poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co łączy, a co dzieli katolików i luteranów. Oparta na rzetelnym przedstawieniu myśli ks. dr Marcina Lutra, teologii luterańskiej i osiągnięć dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego, debata wpisała się w cykl wydarzeń zapoczątkowanych w Lund wspólnym upamiętnieniem 500 lat reformacji przez papieża Franciszka i przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej (ang. The Lutheran World Federation).

W debacie uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych, reprezentanci dwóch kościelnych tradycji, rzymskokatolickiej i luterańskiej m.in.: dr hab. Józef Majewski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, były redaktor „Więzi” i stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, ks. dr hab. Wojciech Medwid, wykładowca w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, afiliowanym do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i ks. mgr Michał Walukiewicz, proboszcz Parafii Ewangelicko‑Augsburskiej w Toruniu, absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Życzenia owocnych obrad przekazał w skierowanym do uczestników liście przedstawiciel ŚFL ks. Ireneusz Lukas.

Marcin Luter jest autorem pojęcia „teologia krzyża” (łac. theologia crucis), stworzonego w celu wypracowania właściwego jego zdaniem sposobu nauczania teologii. Filip Melanchton, najbliższy współpracownik i współtwórca reformacji, nazwał Lutra narzędziem Boga dla odnowy Kościoła. Po 500 latach od tych wydarzeń biografowie Lutra nadal debatują nad kwestią, czy i na ile jego dzieło odnowy jest obecne w teologii współczesnego Kościoła. Na ile bogata spuścizna teologiczna, którą pozostawił dla potomnych, może być również i dziś uważana za Boże narzędzie.

Zobacz więcej na temat: wiara