Ekumenia

Rekolekcje dla par, małżeństw i rodzin wyznaniowo mieszanych

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:36
Na początku maja odbyły się w Łodzi pierwsze w Polsce rekolekcje dla par, małżeństw i rodzin wyznaniowo mieszanych. Oprócz konferencji, odbyły się dyskusje i nabożeństwa ekumeniczne z kazaniami abp. Grzegorza Rysia i bp. Jerzego Samca. - Ważniejsze jest to, aby być razem niż to, aby wypełnić obowiązek prawny - zauważył jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Andrzej Weigle w kontekście tego jak małżeństwa mieszane powinny spędzać własne święta wyznaniowe.

Jak podkreślił Andrzej Weigle, rekolekcje były organizowane także dla Kościołów, świeckich i duchownych czy władz kościelnych po to, aby zrozumieć, że małżonkowie ślubując wychowanie dzieci w swoich Kościołach będą musieli w końcu zdecydować się na jedno miejsce. - Takie sytuacje są z gruntu achrześcijańskie, gdyż są przeciwne przykazaniu miłości.

Podczas spotkania pojawiło się też wiele ważnych kwestii m.in.: tak długo jestem zgodny ze swoim Kościołem, jak długo swoim zachowaniem nie ranię człowieka, którego kocham. Jeżeli jakimkolwiek swoim zachowaniem go ranię, to znaczy, że to już nie jest coś, czemu muszę się podporządkowywać. - Myślę, że właśnie tego m. in. potrzebują małżeństwa – poczucia, że nie stoją w opozycji do przepisów kościelnych, co wynika jasno z wypowiedzi i ankiet, jakie do nas dotarły - dodał organizator rekolekcji.

Jak zauważył Andrzej Weigle, rekolekce były wielu ludziom bardzo potrzebne. - Pierwszy cel został już osiągnięty! Małżeństwa, do których udało nam się dotrzeć, poczuły, że ktoś się nimi zainteresował, że nie żyją w próżni. Nie wiem, jak wiele osób będzie uczestniczyć w wydarzeniu, choćby z powodu pandemii i akcji szczepień, ale chodzi przede wszystkim o to, żeby różni chrześcijanie zauważyli, że nie są sami ze swoimi problemami. Jakie są następne cele? Nie chcę zdradzać szczegółów, ale myślę, że możemy mieć nadzieję na kolejne kroki w budowaniu większej jedności między małżonkami i ich rodzinami, ale także między Kościołami - dodał Weigle.

Zobacz więcej na temat: wiara