Ekumenia

Władze Lwowa zakazały działalności w mieście duchownych Patriarchatu Moskiewskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 10:55
Lwowscy radni zakazali działalności w mieście Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, wskazując na antypaństwowy i antyukraiński charakter tej struktury - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za radnym Jurijem Łomahą.

W ocenie samorządowca władze miasta podjęły taką decyzję z uwagi na "celowe i otwarte manipulowanie przez rosyjskich okupantów przekonaniami religijnymi obywateli Ukrainy". "Nie ma miejsca we Lwowie dla agentury Kremla. Patriarchat Moskiewski zagraża bezpieczeństwu państwa" - podkreślił Łomaha we wpisie na Facebooku.

Patriarcha Cyryl, zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, otwarcie popiera inwazję Kremla na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy Gwardii Narodowej Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi wojnę.

Postawa patriarchy sprawiła, że odwróciła się od niego ukraińska Cerkiew podległa kanonicznie moskiewskim strukturom. Pod koniec maja Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Zobacz więcej na temat: wiara