Ekumenia

Światowa Rada Kościołów nie zgadza się, z dekretem Światowej Rady Ludowej Rosji nazywającym wojnę na Ukrainie „świętą wojnę”

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 15:09
Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów , ks. prof. dr Jerry Pillay, w imieniu Kościołów członkowskich ŚRK powiedział, że organizacja nie może pogodzić się z Dekretem XXV Światowej Rosyjskiej Rady Ludowej opisującym wojnę na Ukrainie jako „Świętą Wojnę”. 

27 marca pod przewodnictwem zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla został zatwierdzony Dekret XXV Światowej Rosyjskiej Rady Ludowej „Teraźniejszość i przyszłość świata rosyjskiego”. Dekret, skierowany do władz ustawodawczych i wykonawczych Rosji, wzbudził poważne obawy wśród Kościołów członkowskich ŚRK.
Światowa Rosyjska Rada Ludowa Rosji jest największym rosyjskim forum publicznym, a zgodnie ze statutem jej przewodniczącym jest Patriarcha Moskwy i Wszechrusi, pod którego przewodnictwem odbywają się coroczne posiedzenia Rady.
„Wśród innych obaw wynikających z niedawnego dekretu” – stwierdził Pillay – „Światowa Rada Kościołów nie zgadza się ze stwierdzeniem, że ​​„specjalna operacja wojskowa jest świętą wojną, z tym, co usłyszeliśmy bezpośrednio od samego patriarchy Cyryla"
Na spotkaniu z sekretarzem generalnym ŚRK w Moskwie w maju 2023 r. patriarcha Cyryl powiedział, że wszelkie odniesienia, jakie poczynił w obecnym kontekście do „Świętej Wojny”, odnoszą się do sfery metafizycznej, a nie do fizycznego konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Zgodził się z sekretarzem generalnym ŚRK, że żadna wojna zbrojna nie może być „święta”.
„Dekret jest sprzeczny z tym stanowiskiem” – zauważył Pillay.
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. najwyższe władze ŚRK– Komitet Centralny w czerwcu 2022 r. i 11. Zgromadzenie ŚRK we wrześniu 2022 r. – stanowczo potwierdzały stanowisko, że „wojna jest niezgodna z samą naturą Boga i wolą Boga wobec ludzkości i sprzeczne z naszymi podstawowymi zasadami chrześcijańskimi i ekumenicznymi.”
Wyraźnie potępili inwazję na Ukrainę jako „nielegalną i nieuzasadnioną”. Ponadto odrzucili „jakiekolwiek niewłaściwe użycie języka i władzy religijnej w celu usprawiedliwienia zbrojnej agresji i nienawiści”.
Rosyjska Cerkiew Prawosławna była reprezentowana w obu tych kluczowych spotkaniach organów zarządzających, a także w procesach prowadzących do przyjęcia niniejszych oświadczeń.
„W świetle ustalonych stanowisk najwyższych organów zarządzających ŚRK, organizacja nie może zaakceptować przedstawiania w dekrecie nielegalnej i nieuzasadnionej inwazji Rosji na jej suwerennego sąsiada, Ukrainę, jako „nowego etapu narodowowyzwoleńczej walki narodu rosyjskiego przeciwko zbrodniczemu reżimowi w Kijowie” i stojący za nią kolektywny Zachód, prowadzonej na ziemiach południowo-zachodniej Rosji od 2014 roku” czy perspektywa, że ​​„całe terytorium współczesnej Ukrainy powinno wejść w strefę wyłącznych wpływów Rosji” – stwierdził Pillay.
Sekretarz generalny ŚRK napisał do patriarchy Cyryla, prosząc o wyjaśnienia, czy dekret ten należy rozumieć jako wyrażający własne stanowisko Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, w jaki sposób takie stanowiska może zajmować Kościół będący członkiem Światowej Rady Kościołów i jak można je pogodzić z tym, co usłyszał bezpośrednio od samego Patriarchy. „Zwrócono się z prośbą o pilne spotkanie w celu omówienia tej sprawy i znalezienia sposobów rozwiązania obaw zgłoszonych we wspólnocie” – powiedział Pillay.
oikoumene.org

Zobacz więcej na temat: wiara