Powieści na antenie

Jerzy Kosiński

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:30
Biografię pisarza napisał Jerome Charyn zainspirowany barwną historią życia Polaka. Jej fragmenty czyta na antenie radiowej Jedynki Szymon Bobrowski.
Audio
Jerzy Kosiński
Jerzy KosińskiFoto: MDCarchives/Wikipedia

Napisana barwnym językiem, momentami absurdalna, chwilami brutalna powieść o Jerzym Kosińskim, zaskakuje niczym sam autor "Malowanego ptaka".

Książka "Jerzy Kosiński", to przyprawiająca o zawrót głowy podróż między Nowym Jorkiem i Florencją, Moskwą i Londynem. To także historia żydowskiego chłopca, który musi stracić tożsamość, aby przeżyć. Dlatego już na zawsze pozostanie wyobcowany - bez względu na środowisko i szerokość geograficzną.

Wśród niezwykłych scenografii książki pojawiają się m.in. wykwintne przyjęcia w nowojorskich wyższych sferach, których ulubieńcem był przez pewien czas "Jurek”, spotkania z angielską rodziną królewską, plan zdjęciowy filmu "Wystarczy być”, nocny Harlem i mieszkanko Kosińskiego na Manhattanie.

Czytaj także

Losy Elżbiety, najsilniejszej królowej od czasów Kleopatry

16.07.2013 09:15
Lady Colin Campbell, dzięki swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnice królewskiej rodziny, opowiada o najbardziej niezwykłej kobiecie z dynastii Windsorów.
Krystyna Tkacz
Krystyna TkaczFoto: PR/W. Kusiński

Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

/

Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.

Lektury radiowej Jedynki >>>

W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.
Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie "Jak zostać królem", w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.

Fragmentów powieści "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" można było słuchać na antenie Jedynki od 15 do 26 lipca. Czytała Krystyna Tkacz.
(asz)

Czytaj także

Przerażający sekret nocnego Paryża

06.08.2013 07:07
Kolejny mroczny thriller autora bestsellerowej "Trylogii Zła"! "Requiem otchłani" to drugi po "Upiornym zegarze" tom przygód pisarza Guya de Timée.
Fragment okładki powieści Requiem otchłani
Fragment okładki powieści "Requiem otchłani"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
03'41 "Requiem otchłani" - odcinek 1.
03'27 "Requiem otchłani" - odcinek 2.
03'49 "Requiem otchłani" - odcinek 3.
03'43 "Requiem otchłani" - odcinek 4.
04'14 "Requiem otchłani" - odcinek 5.
05'23 "Requiem otchłani" - odcinek 6
03'43 "Requiem otchłani" - odcinek 7.
03'12 "Requiem otchłani" - odcinek 8.
04'07 "Requiem otchłani" - odcinek 9.
03'29 "Requiem otchłani" - odcinek 10.
03'56 "Requiem otchłani" - odcinek 11.
03'39 "Requiem otchłani" - odcinek 12.
03'54 "Requiem otchłani" - odcinek 13.
03'52 "Requiem otchłani" - odcinek 14.
03'53 "Requiem otchłani" - odcinek 15.
więcej

Uciekając przed wspomnieniami o terroryzującym Paryż podczas Wystawy Światowej z 1900 roku przestępcy, pisarz Guy de Timée i Faustine, piękna kurtyzana, znajdują schronienie w zamku położonym w regionie Vexin. Tam jednak coś, czego nie sposób nazwać słowami, w bestialski sposób masakruje całe rodziny, a cień mrocznej kreatury snuje się po okolicznych polach.
Dręczony przez osobiste demony, zafascynowany Złem, Guy de Timée rusza tropem morderczej istoty, usiłując zgłębić najskrytsze zakamarki ludzkiej psychiki.
W tym samym czasie Paryż pada ofiarą tajemniczych zjawisk: z muzeów znikają mumie, w niewyjaśnionych okolicznościach giną spirytyści, a w kręgach okultystycznych aż wrze od najdziwniejszych plotek.

Fragmenty powieści Maxime`a Chattama "Requiem otchłani" na antenie radiowej Jedynki w "Lekturach przed północą" czytał Krzysztof Gosztyła. Zapraszamy do ich wysłuchania.

Krzysztof
Krzysztof Gosztyła

(mat. pras./asz)

Czytaj także

Przejmująca historia Bogusława Meca

27.08.2013 10:00
W "Lekturach Jedynki" pierwsza biografia Bogusława Meca - piosenkarza, artysty plastyka i kompozytora. Książka ta nie jest opowieścią o estradzie, o piosenkach i piosenkarzach.
Bogusław Mec
Bogusław MecFoto: źr. boguslawmec.pl
Posłuchaj
03'44 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 1.
03'57 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 2.
03'50 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 3.
03'30 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 4.
03'44 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 5.
03'57 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 6.
04'16 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 7.
03'56 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 8.
04'37 Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 9.
więcej

Prowadziła go pod rękę. Żeby nie upadł. Nogi miał słabe, zanikające mięśnie. Korytarz był wąski, przypominał tunel. "Jeszcze piętnaście kroków" - powiedziała. Szli tak dwie minuty. W pokoju stała kanapa.

/

"Muszę odpocząć". - Usiadł i złapał się za brzuch. Nie mógł opanować kaszlu. Zawiązała mu buty, zapięła spodnie. Wszedł Adam, przyjaciel: Jolu, czy on zdaje sobie sprawę?. Spojrzała na niego tylko, bo co miała powiedzieć? Że Boguś nigdy nie słuchał? Potem Adam zawrócił do drzwi: Idę wszystko przygotować. Zostali sami. Przytuliła jego głowę, instynktownie, z miłości. "Wkładam ci tabletkę do kieszeni. Weź, jak będzie bolało". "Nie chcę morfiny, Jolu. Ludzie czekają".

Pierwsza biografia Bogusława Meca - piosenkarza, artysty plastyka i kompozytora. Książka ta nie jest opowieścią o estradzie, o piosenkach i piosenkarzach. To przejmująca historia człowieka, który od najmłodszych lat musiał walczyć o akceptację. Kochał i niszczył. Budził podziw i zrażał do siebie innych. To także zapis niezwykłej i trudnej miłości do żony, która przez długie lata wyciągała go z różnych piekieł. Życie Bogusława Meca było ciekawsze niż jego twórczość - mówią bliscy. Piosenkarz, który zasłynął utworem "Jej portret", nie akceptował wad ani u siebie, ani u innych. Istnieje tylko czerń i biel - powtarzał.
Fragmenty książki Macieja Wasielewskiego "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" czytał Paweł Królikowski.

Czytaj także

"W kleszczach lęku". Strach się bać

27.08.2013 13:42
"W kleszczach lęku" to gotycka powieść wybitnego amerykańsko-brytyjskiego pisarza, krytyka i teoretyka literatury, Henry'ego Jamesa.
W kleszczach lęku. Strach się bać
Foto: mat.prasowe
Posłuchaj
03'14 "W kleszczach lęku" - odcinek 1.
03'21 "W kleszczach lęku" - odcinek 2.
03'34 "W kleszczach lęku" - odcinek 3.
03'50 "W kleszczach lęku" - odcinek 4.
02'58 "W kleszczach lęku" - odcinek 5.
02'26 "W kleszczach lęku" - odcinek 6.
02'44 "W kleszczach lęku" - odcinek 7.
03'14 "W kleszczach lęku" - odcinek 8.
03'22 "W kleszczach lęku" - odcinek 9.
03'48 "W kleszczach lęku" - odcinek 10.
03'24 "W kleszczach lęku" - odcinek 11.
03'31 "W kleszczach lęku" - odcinek 12.
03'27 "W kleszczach lęku" - odcinek 13.
02'25 "W kleszczach lęku" - odcinek 14.
więcej

Historia rozpoczyna się w Wigilię Bożego Narodzenia, gdy grupa przyjaciół zgromadzonych w starym dworze, przy kominku snuje opowieści o duchach.

Jeden z obecnych przedstawia trzymającą w napięciu historię matki i jej dziecka nawiedzanych przez tajemnicze widmo... Losy tych dwojga najbardziej poruszają Douglasa, przypominają mu o niesamowitych zdarzeniach, które spisała jego dawna przyjaciółka, guwernantka…

Fragmenty powieści Henry’ego Jamesa "W kleszczach lęku" na antenie radiowej Jedynki w "Lekturach przez północą" czytał Andrzej Mastalerz. Zapraszamy do ich wysłuchania.

"W kleszczach lęku" przeniesiono w 1999 roku na wielki ekran. W jedną z głównych ról wcielił się Colin Firth.

mat.prasowe, tj

Czytaj także

Kryminalny wątek w karierze Andrzeja Chyry

22.09.2013 15:09
Zapraszamy do słuchania pasjonującej lektury. "Burza słoneczna" Asy Larsson ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, a jej fragmenty na naszej antenie czytał Andrzej Chyra.
Andrzej Chyra
Andrzej ChyraFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
02'58 "Burza słoneczna" - odcinek 1.
03'35 "Burza słoneczna" - odcinek 2.
03'22 "Burza słoneczna" - odcinek 3.
03'21 "Burza słoneczna" - odcinek 4.
03'25 "Burza słoneczna" - odcinek 5.
03'38 "Burza słoneczna" - odcinek 6.
03'15 "Burza słoneczna" - odcinek 7.
03'29 "Burza słoneczna" - odcinek 8.
03'42 "Burza słoneczna" - odcinek 9.
04'00 "Burza słoneczna" - odcinek 10.
więcej

Pierwsze śledztwo Rebeki Martinsson. W świątyni zboru Źródła Mocy zostaje bestialsko zamordowany Wiktor Strandgard, aktywny działacz religijny. Zmasakrowane zwłoki znajduje siostra ofiary, która niezwłocznie zawiadamia policję i… znika. Rytualny mord? Walka o wpływy w zborze? Prywatne porachunki? W śledztwo angażuje się komisarz Anna Maria Mella. W tym samym czasie w Kirunie pojawia się Rebeka Martinsson, prawniczka ze Sztokholmu, którą jeden telefon zmusił do powrotu w rodzinne strony. Wkrótce zaczynają wychodzić na jaw mroczne tajemnice rodzin pastorów…

"Burza słoneczna" to pierwsza, najbardziej osobista książka Asy Larsson - bestsellerowej pisarki, trzykrotnie wyróżnionej przez Szwedzką Akademię Kryminału. To dotychczas brakująca część serii o Rebece Martinsson, w którą na potrzeby ekranizacji wcieliła się Izabella Scorupco, a także bestseller polecany przez Oprah Winfrey - autorkę zestawienia "Kryminały, które każda myśląca kobieta powinna przeczytać".

Fragmenty "Burzy słonecznej" w "Lekturach Jedynki" czyta Andrzej Chyra.