Powieści na antenie

Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 12:00
"Wbrew tytułowi to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej" - pisze we wstępie autorka Monika Sznajderman.
Audio
  • Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", czyta Joanna Jeżewska - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", czyta Joanna Jeżewska - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", czyta Joanna Jeżewska - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", czyta Joanna Jeżewska - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", czyta Joanna Jeżewska - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
Joanna Jeżewska
Joanna JeżewskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

A Martin Pollack dodaje:

"Opowieść o jej żydowskiej i polskiej rodzinie jest dziełem literackim, a jednocześnie ważnym dokumentem historycznym. To tak jak z kroplą, w której można zobaczyć całe morze: Monice Sznajderman udało się w małym, wąskim wycinku rodzinnej historii pokazać tragiczną historię Polski XX wieku, jej ciemne i ponure karty, ale także dużo wielkich chwil".

Fragmenty książki Moniki Sznajderman czytała Joanna Jeżewska.

***

mat. prom. wyd. Czarne/bch/jp/mc

Czytaj także

Góry Italii spoza przewodnika turystycznego

14.07.2016 13:50
- Najgorzej, gdy wysychają potoki. Alpy i Apeniny są nadmiernie eksploatowane przez elektrownie wodne. Góry zostały zepchnięte na margines życia, a są to światy zupełnie niezwykłe - mówiła w Dwójce Joanna Bendyktowicz, tłumaczka książki Palo Rumiza "Legenda żeglujących gór".
Góry Italii spoza przewodnika turystycznego
Foto: Stefano Maule/flickr, lic. CC BY 2.0
Posłuchaj
12'18 Z Joanną Benedytkowicz o książce Paola Rumiza "Legenda żeglujących gór" rozmawia Monika Pilch (Wybieram Dwójkę)
więcej

W "Wybieram Dwórkę" rozmawialiśmy o książce, która jest zapiskiem podróży korespondenta "La Republika" od zatoki Kvarner aż do Capo Sud, najbardziej wysuniętego na południe punktu Półwyspu.

Autor we własnym kraju odkrywa światy, których sam się nie spodziewał. - Rumiz dociera do miejsc poprzez ludzi. Jego przewodnicy są niczym postacie z baśni: leśnik, który rozmawia ze źródłami, pasterz, który wyplata płaszcze przeciwdeszczowe z roślin. Pisarz nazywa ich "ogrodnikami Boga". To bohaterowie zachowujący prastare tradycje, umiejący żyć w zgodzie z przyrodą - opowiadała Joanna Benedyktowicz.

W zapiskach Rumiza opisy natury przenikaja się z relfeksją o starożytnych wierzeniach i chrześcijaństwie. - Droga przez Apeniny to dla niego podróż do źródeł i sanktuariów, poszukiwanie duchowości w przyrodzie. 

Jakie tajemnice kryją w sobie włoskie góry? Kogo jeszcze spotkał na swojej drodze Paolo Rumiz? 

***

Rozmawiała: Monika Pilch 

Gość: Joanna Bendyktowicz (tłumaczka literatury)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 17.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

ob/jp


Czytaj także

Stambuł. Miasto zdetronizowane przez Atatürka

15.08.2016 19:45
- To miasto, które zmienia się z imperialnej stolicy w nowoczesną metropolię - tak o tle książki "O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu" opowiadała Paulina Dominik.
Stambuł to największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe
Stambuł to największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansoweFoto: zdjęcie ilustracyjne/glowimages.com
Posłuchaj
15'13 Paulina Dominik w rozmowie wokół książki Charlesa Kinga "O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu" (Wybieram Dwójkę)
więcej

W książce napisanej przez amerykańskiego historyka Charlesa Kinga obserwujemy istotny dla historii Turcji moment, gdy Mustafa Kemal Atatürk przenosi stolicę do Ankary. Okres ten jest jednak nie tylko fascynujący ze względu na wprowadzane reformy, ale także z uwagi ma zmiany, jakie przechodził wtedy Stambuł.

Jak podkreśliła Paulina Dominik, dawna stolica turecka było wówczas "miastem kontrastów", które z jednej strony stawało się coraz bardziej kosmopolityczne, a z drugiej, poprzez napływ migrantów Bałkanów, a potem z Anatolii, zyskiwało coraz bardziej tureckie oblicze.

Jak reformy lat 20. XX wieku zmieniały społeczeństwo tureckie? Jaką rolę w osmańskim Stambule odgrywały mniejszości religijne i etniczne? W audycji również o najciekawszych zaułkach miasta i jego współczesnym obliczu.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Paulina Dominik (turkolożka)

Data emisji: 16.08.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mz