X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Nowiny ze świata"

24.08.2018 09:00
Rok 1870. Kapitan Jefferson Kyle Kidd, siedemdziesięcioletni wdowiec, weteran kilku wojen, przemierza północny Teksas, urządzając w miasteczkach odczyty dla spragnionej wieści ze świata publiczności.
Piotr Cyrwus
Piotr CyrwusFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
14'28 Paulette Jiles "Nowiny ze świata", czyta Piotr Cyrwus - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'15 Paulette Jiles "Nowiny ze świata", czyta Piotr Cyrwus - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'14 Paulette Jiles "Nowiny ze świata", czyta Piotr Cyrwus - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'22 Paulette Jiles "Nowiny ze świata", czyta Piotr Cyrwus - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'01 Paulette Jiles "Nowiny ze świata", czyta Piotr Cyrwus - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Okładka książki Okładka książki

Pewnego dnia jego znajomy Britt Johnson zwraca się do niego z nietypową prośbą – za pięćdziesiąt dolarów w złocie Kidd ma przewieźć dziesięcioletnią dziewczynkę do jej krewnych w San Antonio. Cztery lata wcześniej Johanna została uprowadzona przez Kiowów, którzy na jej oczach zamordowali jej rodziców i siostrę, a potem wychowali ją jak własne dziecko. Teraz została odkupiona z niewoli i wyrwana ze świata, którego częścią się stała.

Czterystumilowa podróż okazuje się trudna nie tylko ze względu na czyhające na kapitana i Johannę niebezpieczeństwa. Dziewczynka wcale nie chce wracać do życia wśród białych. Jednak z czasem dwoje samotnych ludzi zaczyna sobie ufać. Tworzy się między nimi więź, która w tej zdradzieckiej krainie decyduje o życiu i śmierci.

"Nowiny ze świata" to także znakomita literacko próba odpowiedzi na pytanie, które wciąż pozostaje dla nas zagadką: jak porywane przez Indian dzieci, często świadkowie bestialstwa, którego ofiarą padły ich rodziny, radziły sobie z tą traumą i dlaczego – bez względu na czas spędzony w niewoli, płeć czy pochodzenie – już nigdy nie potrafiły w pełni wrócić do poprzedniego życia.

Powieść znalazła się w finale Amerykańskiej Nagrody Książkowej.

Autorem przekładu jest Tomasz Gałązka.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20-24.08.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom./wyd. Czarne/pg

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ferma blond", czyli wojna i patologia umysłu

13.08.2018 14:56
- Moje książki wynikają z ciekawości świata, chęci poznania ludzkich losów i namiętności, które przeplatają się z historią. Chciałem uniknąć dramatu wojny pokazywanego w krwawych opisach. Interesowała mnie patologia umysłu, który ją wywołał – mówił w Dwójce Piotr Adamczyk.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
27'50 "Ferma blond", czyli wojna i patologia umysłu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był pisarz, który w swej powieści "Ferma blond" podjął temat skomplikowanej historii polsko-niemieckiej. Nowa książka autora "Domu tęsknot" to sensacyjna rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce.

- Interesowała mnie przerażająca patologia nazistowskich Niemiec, ale tym razem nie chore dążenie do władzy, pieniędzy i sławy tylko chęć posiadania kobiet wykazywana przez większość dostojników począwszy od samego Hitlera, który miał wiele kochanek, a wśród nich siostrzenicę. Podobnie było z Himlerem, który miał żonę, a afiszował się z nałożnicą. Tego typu postawy nie były wyjątkiem, a wręcz normą. Stąd już był tylko krok do Lebensbornu, który miał być prokreacyjną fabryką przyszłych pokoleń Niemców - mówił gość audycji. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Piotr Adamczyk (pisarz)

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 17.30

mko