X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie"

21.09.2018 14:00
Fragmenty z tomu opowiadań Juliana Wołoszynowskiego, który właśnie ukazał się nakładem PIW.
Kazimierz Kaczor
Kazimierz KaczorFoto: Piotr Piorun
Posłuchaj
13'47 Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Demon secesji", fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'23 Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Demon secesji", fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'59 Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Iwan Machno", fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
12'32 Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadania "Wernyhora" i "Kobza z drzewa dereniowego" fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'59 Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Niedźwiedź", fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Julian Wołoszynowski był aktorem osterwowej "Reduty". Dzieciństwo spędził jednak na Podolu, na ziemiach pomiędzy Dniestrem a Bohem "w najpiękniejszej dolinie jaką Bóg zarzucił w stepach Pobereża. Swoim wspomnieniom spisywanym już po wojnie nadał kunsztowną literacką formę. "Najbardziej sugestywną właściwością tej prozy jest osobliwy stop nierzeczywistego z rzeczywistym, historycznego z teraźniejszym" – pisał o opowiadaniach Wołoszynowskiego Marek Nowakowski.

Fragmenty książki "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie" na antenie Dwójki czytał Kazimierz Kaczor.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 17-21.09.2018

Godzina emisji: 10.45

Zobacz więcej na temat: Podole
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wacław Sieroszewski - niepokorny Polak w krainie Jakutów

24.08.2019 06:01
161 lat temu urodził się Wacław Sieroszewski, pisarz, działacz niepodległościowy, etnograf, poseł i senator II RP.
Wacław Sieroszewski w grudniu 1914
Wacław Sieroszewski w grudniu 1914Foto: źr. "Ilustrowany Kurier Wojenny", Wikimedia Commons/dp
Posłuchaj
07'17 Postać Wacława Sieroszewskiego w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego przedstawia dr Janusz Osica. W audycji wykorzystano fragment przemówienia radiowego Wacława Sieroszewskiego. (PR, brak daty)
więcej

Sieroszewski nie miał sielankowej młodości. Ojciec urodzonego 24 sierpnia 1858 przyszłego etnografa został uwięziony za udział w powstaniu styczniowym. Matka zmarła, gdy był jeszcze chłopcem. Za działalność w konspiracyjnej organizacji przyszłego pisarza wyrzucono z gimnazjum.

- Został terminatorem ślusarskim, a w wolnych chwilach pasjonatem, samoukiem i działaczem ruchu socjalistycznego, co zapewniło mu w roku 1878 miejsce w legendarnym X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej - mówił w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" dr Janusz Osica.

Sieroszewski długo nie zabawił w cieszącym się złą sławą więzieniu. Za udział w buncie i redagowanie nielegalnej więziennej gazetki (sic!) został skazany jeszcze w tym samym roku na Sybir.

Pobyt na krańcu świata, w odległej Jakucji spowodował, że Wacław Sieroszewski poczuł żyłkę etnografa. Na ironię zakrawa fakt, że rosyjski więzień, kilkakrotnie omal nie skazany na śmierć (za wspomniane bunty i próby ucieczki), został przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne odznaczony medalem za swoją pracę badawczą na Syberii. Do kraju powrócił w 1898 roku.

- Jego nowele, opowiadania, powieści, zapewniły mu uznanie krytyki literackiej i niemałą poczytność także czytelników różnego rodzaju: dorosłych i młodzieży - wyjaśniał historyk.

Za działalność niepodległościową ponownie trafił do X Pawilonu (będzie tam zamknięty także za działalność w trakcie rewolucji 1905 roku) i znów na Syberię. Stąd udał się w podróż do Korei i Japonii, co zaowocowało kolejnymi pracami etnograficznymi.

Po rewolucji 1905 roku udał się do Galicji, gdzie związał się ze środowiskiem skupionym wokół postaci Józefa Piłsudskiego. W I wojnie światowej służy w 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. W Tymczasowym Rządzie Ludowym Ignacego Daszyńskiego objął tekę ministra informacji i propagandy.

Po wojnie trwał nadal wiernie przy Józefie Piłsudskim. W latach 1927-1930 był prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich.
Do najważniejszych dzieł Sieroszewskiego należą "Zamorski diabeł", "Risztau", "Dwanaście lat w kraju Jakutów".

Posłuchaj, jak Sieroszewski podnosił na duchu Polaków w związku z agresją Niemiec na Polskę w 1939 roku.

bm

Czytaj także

Wakacje 1939 roku. Pisarze w cieniu zbliżającej się wojny

27.08.2018 08:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wyglądały - nie tylko z perspektywy literatów - ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com
Posłuchaj
53'18 Wakacje 1939 roku. Literaci w cieniu zbliżającej się wojny (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Nałkowska spędzała wakacje 1939 roku w Truskawcu (gdzie w oparach siarki i gazoliny prowadziła wspaniałe rozmowy z Schulzem) i Adamowiźnie, Maria Dąbrowska w Jaworzu i Ciechocinku, Witkacy w Augustówku pod Grodnem i w Zakopanem, arystokracja w swoich posiadłościach ziemskich.

Jednak najpopularniejszym kierunkiem było polskie morze.

To były upalne wakacje cieniu zbierających się chmur. Większość Polaków sądziła, że skończy się na wojnie dyplomatycznej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: prof. Beata Dorosz, prof. Janusz Degler, Krzysztof Jan Drozdowski, Anna Mieszkowska, Hanna Faryna-Paszkiewicz i Renata Wąsowska

Data emisji: 26.08.2018

Godzina emisji: 18.00

bch