Powieści na antenie

"Alfabet duszy i ciała"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 11:59
W bożonarodzeniowym tygodniu słuchaliśmy fragmentów nowo wydanej książki gromadzącej nieznane dotąd teksty ks. prof. Józefa Tischnera. Czytał Jerzy Trela.
Audio
  • Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Jerzy Trela czyta Alfabet duszy i ciała Józefa Tischnera
Jerzy Trela czyta "Alfabet duszy i ciała" Józefa TischneraFoto: Piotr Piorun/PR

Jak informuje wydawca książki, w "Alfabecie" znalazły się takie pojęcia jak "ciało, dialog, miłość, nadzieja, solidarność, życie i śmierć. Uniwersalne myśli i mądrości człowieka gór, pokazują jak żyć autentycznie i w pełni".

Wojciech Bonowicz: myślenie Tischnera jest wywrotowe>>>

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 24-28.12.2018

Godzina emisji: 10.45

"Alfabet duszy i ciała" ks. Józefa Tischnera, okładka książki "Alfabet duszy i ciała" ks. Józefa Tischnera, okładka książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Górecki". Opowieść o życiu pod prąd

06.12.2018 08:00
Wybrane fragmenty pierwszej biografii jednego z największych kompozytorów epoki w audycji "To sie czyta" prezentował Szymon Kuśmider.
Szymon Kuśmider czyta książkę Górecki. Geniusz i opór Marii Wilczek-Krupy
Szymon Kuśmider czyta książkę "Górecki. Geniusz i opór" Marii Wilczek-KrupyFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'54 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'34 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'52 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'32 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Henryk Mikołaj Górecki sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: "że nie temperował jęzora".

Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

Trzecią Symfonią pieśni żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do Pasji.

Biografia "Górecki. Geniusz i opór" to opowieść o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka, Maria Wilczek-Krupa, rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść – prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

Premiera książki 5 grudnia, w przeddzień 85. rocznicy urodzin kompozytora.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 3-7.12.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. wyd. Znak/pg/mko

Zobacz więcej na temat: Henryk Mikołaj Górecki

Czytaj także

Jan Józef Lipski. Legenda, ale nie pomnik

14.12.2018 13:00
Wybrane fragmenty biografii znanego publicysty i działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL prezentował Sławomir Grzymkowski.
Sławomir Grzymkowski
Sławomir GrzymkowskiFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'27 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'11 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'16 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'39 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Jan Olszewski nazywał go "naszym Prezydentem", dla Adama Michnika był mistrzem. Powstaniec warszawski, już od 1945 roku łącznik środowisk opozycyjnych, współzałożyciel KOR. Wybitny badacz literatury i krytyk literacki. W 1959 r. z powodów politycznych usunięty z pracy w PIW. Mistrz konspiracyjnej loży wolnomularskiej "Kopernik", organizator protestu przeciw cenzurze – Listu 34. Jeden z przedstawicieli polskiej inteligencji, uosabianej figurą herbertowskiego Pana Cogito.

Książka Łukasza Garbala "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa" ukazała się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wybrane fragmenty dotyczą lat 80. XX wieku, czasu stanu wojennego. Jan Józef Lipski nie został wtedy internowany, ale w nocy z 14 na 15 grudnia został uwięziony po złamaniu siłą strajku części pracowników Zakładów Mechanicznych "Ursus", a później osadzony w areszcie śledczym Mokotów na ul. Rakowieckiej.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 10-14.12.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. IPN/pg/mko

Zobacz więcej na temat: Jan Józef Lipski

Czytaj także

Podróż Orient Expressem z Olafem Lubaszenką

20.12.2018 20:34
W audycji "To się czyta" zaprezentowaliśmy wybrane fragmenty książki Torbjorna Faerovika "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu".
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu"Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'17 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'40 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
12'52 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Orient Express to żywa legenda. Trasa wiodąca tysiące kilometrów. Luksus, o którym niegdyś marzyli wszyscy podróżnicy. Od czasu pierwszego przejazdu z Paryża do Konstantynopolu w 1883 roku, jego pasażerowie mogli na własne oczy oglądać niedostępne im wcześniej zakątki świata.

Torbjørn Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów, i dwadzieścia dwa miasta - przez romantyczny Paryż, zaskakujące Rumunię i Bułgarię, aż po rajską Samarkandę. Najmniejszy szczegół potrafi uruchomić lawinę, która zaspokoi głód wiedzy i żądzę przygód każdego czytelnika - niezależnie od stacji, na której postanowicie wysiąść.

Dzięki tej książce dowiecie się m.in. co zainspirowało Agathę Christie do napisania Morderstwa w Orient Expressie. Zrozumiecie też, dlaczego niektórzy Brytyjczycy myślą, że Bułgaria to rzeka w Maroku i dlaczego to Turcja, a nie Holandia, powinna kojarzyć się nam z tulipanami.

Autor rysuje przed czytelnikiem realia i historię odwiedzanych miejsc, a obrazu dopełniają spotykane przez niego barwne postacie. Uzupełnia tym samym naszą wiedzę o społeczeństwach europejskich i bliskowschodnich, o których wciąż - jak się okazuje - niewiele wiemy.

Autorem przekłada jest Anna Kurek. Książkę na antenie Dwójki czytał Olaf Lubaszenko.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 17-21.2018 

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wyd. Poznańskiego/pg