Polskie Radio
Section05
Jerzy Trela

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" – wyróżnienie dla najlepszych aktorów teatralnych

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej – raz w roku, od 2006 roku. Do dziś Wielką Nagrodę Festiwalu otrzymało 28 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Na tegorocznym festiwalu poznamy kolejne nazwiska.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry słuchowisko Sopot TEATR pr poleca Gustaw Holoubek Danuta Szaflarska Wiesław Michnikowski Piotr Fronczewski Janusz Gajos Anna Seniuk Anna Polony Ignacy Gogolewski Teresa Budzisz-Krzyżanowska Wojciech Pszoniak Maja Komorowska Marian Opania Henryk Talar Ewa Dałkowska Olgierd Łukaszewicz Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka Halina Łabonarska Jan Englert Ewa Wiśniewska Jerzy Zelnik Magdalena Zawadzka Andrzej Mastalerz Zofia Kucówna Krzysztof Wakuliński Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Konrad Swinarski Jerzy Jarocki TEATR kino FILM KULTURA

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wspomnienie PRL Marek Stremecki TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Radziwiłowicz

Międzynarodowy Dzień Teatru: orędzia Jona Fosse i Jakuba Skrzywanka, wystawa pamięci Jerzego Treli

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. Tę datę wybrano dla uczczenia dnia inauguracji festiwalu Teatr Narodów, który odbył się w 1957 roku w Paryżu. Był pierwszym festiwalem, który połączył teatry z obu stron żelaznej kurtyny. Niósł zarazem nadzieję na przekroczenie podziałów i pojednanie poprzez sztukę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Międzynarodowy Dzień Teatru Jon Fosse Jakub Skrzywanek Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warszawa wystawa Monika Strzępka Tomasz Miara Trójka

"Jerzy Trela - Tak to czuję". Kuratorka: ta wystawa oparta jest na głosie i twarzy

W Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaplanowano wernisaż wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję". - Zastanawiałam się, jak Jerzy Trela jest pamiętany przez odbiorcę. Dlatego wystawa oparta jest o głos i o twarz. To były najmocniejsze atuty tego aktora - mówiła w "Poranku Dwójki" kuratorka Anna Litak.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego TEATR KULTURA Dwójka Stary Teatr w Krakowie Jerzy Jarocki Konrad Swinarski

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Andrzej Korzyński Jacek Trznadel Jarosław Marek Rymkiewicz Zofia Posmysz Ignacy Gogolewski Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka W POLSKIM RADIU

Krafftówna, Gogolewski, Trela i Pieczka - kwartet gigantów

- Pan Franciszek wysoki mędrzec, pani Barbara malutka, z niezwykłym wdziękiem, jak oni się przytulali, było widać, że to para osób dla siebie ważnych - mówił o Barbarze Krafftównie i Franciszku Pieczce dramaturg Remigiusz Grzela. W tym roku pożegnaliśmy czworo nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. W Dwójce wspominaliśmy: Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Trelę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Ignacy Gogolewski Barbara Krafftówna Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Remigiusz Grzela Maciej Wojtyszko TEATR

Jerzy Trela - opowieści skromnego giganta

- Siedzieliśmy w bufecie teatru, gdy przyszedł dyrektor Jan Paweł Gawlik. Szukał reżysera do zrobienia sztuki Iredyńskiego i spytał Konrada Swinarskiego, kogo by polecił. A on na to: mam trzy tygodnie wolnego, to ci to zrobię. Był więc nie tylko artystą realizującym swoje wizje. Zrobił na zamówienie spektakl, który rozbił bank nagród na festiwalu - mówił o Konradzie Swinarskim w archiwalnych nagraniach Dwójki Jerzy Trela, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.
Zobacz więcej na temat:  aktor Teatr Polskiego Radia Dwójka Anna Lisiecka Dwa Teatry

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Dziady Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Bolesław Prus Martyna Podolska

Ostatnie pożegnanie Jerzego Treli. Prezydent: odszedł człowiek szlachetny o wielkiej erudycji

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli. W bazylice ojców Dominikanów trwa msza święta. Wokół urny z prochami aktora zgromadziły się tłumy fanów, rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński żegnają "jednego z najwybitniejszych artystów współczesnego teatru polskiego". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kraków odeszli 2022 aktorzy TEATR KULTURA społeczeństwo

Żegnamy wielkich aktorów. Uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego

Rano w kościele dominikanów w Krakowie odprawiona zostanie msza żałobna, a po południu nastąpi ceremonia pochówku Jerzego Treli na cmentarzu w Leńczach, jego rodzinnej miejscowości. W Warszawie i Otwocku odbędą się uroczystości pogrzebowe Ignacego Gogolewskiego. Obaj aktorzy spoczną w grobach rodzinnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony małopolskie mazowieckie Ignacy Gogolewski aktorzy

Mistrzowie i uczniowie. Teatralna sztafeta pokoleń w "Trójce pod księżycem"

Odejście Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego skłoniło nas do rozmowy z reprezentantami młodszego pokolenia o bieżącym życiu teatralnym, o ich rozumienie sztafety pokoleń, o roli mistrza/autorytetu w ich praktykach teatralnych. Gośćmi "Trójki pod księżycem" byli: Tomasz Domagała, krytyk teatralny oraz Beniamin Bukowski, wicedyrektor Teatru Starego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Ignacy Gogolewski TEATR Teatr Polskiego Radia KULTURA

"Nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu". Wspomnienie o Jerzym Treli

- O Jerzym Treli można powiedzieć, że nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu. W którymś z wywiadów wspominał o tym, że wiele życia upłynęło mu na tej fikcji teatralnej czy filmowej, którą jako aktor kreował - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy TEATR Kraków wspomnienie Kazimierz Kutz Andrzej Wajda

"Wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas". Jerzy Trela we wspomnieniach

W niedzielę 15 maja 2022 roku, w wieku 80 lat, zmarł Jerzy Trela - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Współpracownicy i koledzy aktora podkreślali w rozmowie z Polskim Radiem jego mistrzostwo sceniczne, ale także wspominali go jako niezwykle skromnego, ciepłego człowieka. - Odszedł wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas - podkreślał Andrzej Seweryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktorzy KULTURA TEATR FILM