X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Alfabet duszy i ciała"

28.12.2018 11:59
W bożonarodzeniowym tygodniu słuchaliśmy fragmentów nowo wydanej książki gromadzącej nieznane dotąd teksty ks. prof. Józefa Tischnera. Czytał Jerzy Trela.
Jerzy Trela czyta Alfabet duszy i ciała Józefa Tischnera
Jerzy Trela czyta "Alfabet duszy i ciała" Józefa TischneraFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'17 Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
12'42 Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'42 Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'27 Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
11'55 Józef Tischner "Alfabet duszy i ciała", czyta Jerzy Trela - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Jak informuje wydawca książki, w "Alfabecie" znalazły się takie pojęcia jak "ciało, dialog, miłość, nadzieja, solidarność, życie i śmierć. Uniwersalne myśli i mądrości człowieka gór, pokazują jak żyć autentycznie i w pełni".

Wojciech Bonowicz: myślenie Tischnera jest wywrotowe>>>

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 24-28.12.2018

Godzina emisji: 10.45

"Alfabet duszy i ciała" ks. Józefa Tischnera, okładka książki "Alfabet duszy i ciała" ks. Józefa Tischnera, okładka książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Górecki". Opowieść o życiu pod prąd

06.12.2018 08:00
Wybrane fragmenty pierwszej biografii jednego z największych kompozytorów epoki w audycji "To sie czyta" prezentował Szymon Kuśmider.
Szymon Kuśmider czyta książkę Górecki. Geniusz i opór Marii Wilczek-Krupy
Szymon Kuśmider czyta książkę "Górecki. Geniusz i opór" Marii Wilczek-KrupyFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'54 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'34 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'52 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'32 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Maria Wilczek-Krupa "Górecki. Geniusz i upór", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Henryk Mikołaj Górecki sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: "że nie temperował jęzora".

Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

Trzecią Symfonią pieśni żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do Pasji.

Biografia "Górecki. Geniusz i opór" to opowieść o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka, Maria Wilczek-Krupa, rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść – prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

Premiera książki 5 grudnia, w przeddzień 85. rocznicy urodzin kompozytora.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 3-7.12.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. wyd. Znak/pg/mko

Zobacz więcej na temat: Henryk Mikołaj Górecki

Czytaj także

Jan Józef Lipski. Legenda, ale nie pomnik

14.12.2018 13:00
Wybrane fragmenty biografii znanego publicysty i działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL prezentował Sławomir Grzymkowski.
Sławomir Grzymkowski
Sławomir GrzymkowskiFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'27 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'11 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'16 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'39 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Jan Olszewski nazywał go "naszym Prezydentem", dla Adama Michnika był mistrzem. Powstaniec warszawski, już od 1945 roku łącznik środowisk opozycyjnych, współzałożyciel KOR. Wybitny badacz literatury i krytyk literacki. W 1959 r. z powodów politycznych usunięty z pracy w PIW. Mistrz konspiracyjnej loży wolnomularskiej "Kopernik", organizator protestu przeciw cenzurze – Listu 34. Jeden z przedstawicieli polskiej inteligencji, uosabianej figurą herbertowskiego Pana Cogito.

Książka Łukasza Garbala "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa" ukazała się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wybrane fragmenty dotyczą lat 80. XX wieku, czasu stanu wojennego. Jan Józef Lipski nie został wtedy internowany, ale w nocy z 14 na 15 grudnia został uwięziony po złamaniu siłą strajku części pracowników Zakładów Mechanicznych "Ursus", a później osadzony w areszcie śledczym Mokotów na ul. Rakowieckiej.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 10-14.12.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. IPN/pg/mko

Zobacz więcej na temat: Jan Józef Lipski

Czytaj także

Podróż Orient Expressem z Olafem Lubaszenką

20.12.2018 20:34
W audycji "To się czyta" zaprezentowaliśmy wybrane fragmenty książki Torbjorna Faerovika "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu".
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu"Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'17 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'40 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
12'52 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Orient Express to żywa legenda. Trasa wiodąca tysiące kilometrów. Luksus, o którym niegdyś marzyli wszyscy podróżnicy. Od czasu pierwszego przejazdu z Paryża do Konstantynopolu w 1883 roku, jego pasażerowie mogli na własne oczy oglądać niedostępne im wcześniej zakątki świata.

Torbjørn Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów, i dwadzieścia dwa miasta - przez romantyczny Paryż, zaskakujące Rumunię i Bułgarię, aż po rajską Samarkandę. Najmniejszy szczegół potrafi uruchomić lawinę, która zaspokoi głód wiedzy i żądzę przygód każdego czytelnika - niezależnie od stacji, na której postanowicie wysiąść.

Dzięki tej książce dowiecie się m.in. co zainspirowało Agathę Christie do napisania Morderstwa w Orient Expressie. Zrozumiecie też, dlaczego niektórzy Brytyjczycy myślą, że Bułgaria to rzeka w Maroku i dlaczego to Turcja, a nie Holandia, powinna kojarzyć się nam z tulipanami.

Autor rysuje przed czytelnikiem realia i historię odwiedzanych miejsc, a obrazu dopełniają spotykane przez niego barwne postacie. Uzupełnia tym samym naszą wiedzę o społeczeństwach europejskich i bliskowschodnich, o których wciąż - jak się okazuje - niewiele wiemy.

Autorem przekłada jest Anna Kurek. Książkę na antenie Dwójki czytał Olaf Lubaszenko.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 17-21.2018 

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wyd. Poznańskiego/pg