Powieści na antenie

"Obrona Łużyna"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:15
W Dwójce prezentowaliśmy powieść "Obrona Łużyna", napisaną przez Vladimira Nabokova, gdy ten przebywał na emigracji. Głównym bohaterem jest Aleksander Iwanowicz Łużyn - genialny szachista, stopniowo popadający w obłęd. Wznowienie w przekładzie Eugenii Siemaszkiewicz ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa W.A.B.. Wybrane fragmenty czytał Mariusz Bonaszewski.
Obrona Łużyna Nabokova to opowieść o obsesji i szaleństwie młodego szachisty. Czyta Mariusz Bonaszewski
"Obrona Łużyna" Nabokova to opowieść o obsesji i szaleństwie młodego szachisty. Czyta Mariusz BonaszewskiFoto: Wojciech Kusinski/PR

Posłuchaj
09:46 To się czyta Dwójka 22 listopad 2021 11_01_54.mp3 Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski. Fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:44 2021_11_23 11_01_04_PR2_To_sie_czyta.mp3 Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski. Fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

08:51 2021_11_24 11_01_42_PR2_To_sie_czyta.mp3 Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski. Fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:57 Dwójka to się czyta 25.11.2021.mp3 Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski. Fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:46 Dwójka to się czyta 26.11.2021.mp3 Vladimir Nabokov "Obrona Łużyna", czyta Mariusz Bonaszewski. Fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)     

Bohaterem powieści jest Aleksander Iwanowicz Łużyn, który od dzieciństwa pasjonuje się grą w szachy, bardzo szybko staje się wybitnym graczem, wygrywa lokalne zawody i awansuje w szachowych rankingach. Posiada zresztą ogromny talent i w ciągu niespełna dziesięciu lat zdobywa tytuł arcymistrza. Jednak w miarę jak jego zaangażowanie rośnie, coraz bardziej izoluje się od ludzi i zaczyna żyć we własnym świecie. Staje się to bardzo widoczne podczas berlińskiego turnieju szachowego, w czasie którego ma zmierzyć się z włoskim arcymistrzem Turatim...

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.11.2021

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: Vladimir Nabokov literatura

Czytaj także

"Maszeńka" Nabokova, czyli miłość w Berlinie

08.02.2015 12:42
Zapraszamy na słuchowisko według debiutanckiej powieści Nabokova. "Maszeńka" to znakomity obraz rosyjskiej emigracji w latach 20. XX wieku.
Berlin u progu XX wieku, miejsce akcji Maszeńki
Berlin u progu XX wieku, miejsce akcji "Maszeńki"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Bohaterowie "Maszeńki" mieszkają w berlińskim pensjonacie – tak jak sam Vladimir Nabokov w okresie pisania powieści. Spotykamy więc galerię typów ludzkich reprezentujących środowisko porewolucyjnej emigracji rosyjskiej. Jest więc utrzymujący się z dorywczych zajęć główny bohater Lew Glebowicz Ganin i jego kochanka Ludmiła. Jest stary poeta Antoni Siergiejewicz Podtiagin, mieszkający razem tancerze Kolin i Gornocwietow, maszynistka Klara i nauczyciel matematyki Aleksjej Iwanowicz Ałfierow.

Akcja zawiązuje się, gdy Maszeńka, żona Ałfierowa, ma do niego dołączyć w Berlinie. Stęskniony mąż pokazuje fotografię Maszeńki Ganinowi, ten zaś rozpoznaje w niej swoją dawną ukochaną - dziewczynę, którą kochał jeszcze w Rosji i której, jak sobie uświadamia, nigdy nie przestał kochać. Postanawia odzyskać Maszeńkę…

Przekład Eugenii Siemaszkiewicz. Adaptacja Witolda Malesy.

Obsada: Jarosław Gajewski, Zbigniew Suszyński, Maria Klejdysz, Katarzyna Tatarak, Maria Seweryn. Reżyseria Paweł Łysak. Nagranie archiwalne z roku 1999.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w niedzielę (8.02) w godz. 21.45-22.30.

jp/mm

Czytaj także

Nabokov nie cenił Sołżenicyna jako pisarza

09.02.2015 22:00
Amerykańska dziennikarka Andrea Pitzer w wydanej niedawno "Ukrytej historii Vladimira Nabokova" zestawia autora "Lolity" z innym rosyjskim pisarzem Aleksandrem Sołżenicynem. Czy takie porównanie ma sens?
Vladimir Nabokov. Biografię pisarza pióra Andrei Pitzer czytaliśmy na antenie Dwójki
Vladimir Nabokov. Biografię pisarza pióra Andrei Pitzer czytaliśmy na antenie DwójkiFoto: PAP/Photoshot
Posłuchaj
34'29 Vladimir Nabokov nie cenił Aleksandra Sołżenicyna jako pisarza (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

W ocenie gościa audycji "Strefa literatury" w radiowej Dwójce Leszka Engelkinga, tłumacza wielu powieści Vladimira Nabokova i znawcy jego twórczości, Aleksander Sołżenicyn był kompletnie innym typem pisarza niż Nabokov.

- Andrea Pitzer twierdzi, że wbrew pozorom wiele ich łączyło. Moim zdaniem to gruba przesada, bo w tym, co było dla nich najważniejsze, a najważniejsza dla pisarza jest jego twórczość, byli skrajnie różni. Nie przypadkiem Nabokov nie cenił Sołżenicyna jako pisarza, cenił jego odwagę, cenił jego rolę w poinformowaniu świata Zachodniego o tym, co się zdarzyło w Rosji, o zbrodniach komunistycznego reżimu w Rosji, ale nie cenił go jako twórcy - podkreślił.

- Sołżenicyn pisał w dużej mierze wprost, był pisarzem, który uprawiał bardzo tradycyjną formę pisania, mówiono nawet o nim, że to jakiś przypadek, że XIX-wieczny pisarz rosyjski pojawił się między nami. Nabokov pisał niebezpośrednio - wyjaśnił gość radiowej Dwójki.
***
Tytuł audycji:
"Strefa literatury"
Prowadzi: Dorota Gacek
Gość:
Leszek Engelking
Data emisji:
8.02.2015
Godzina emisji:
18.00
kk/mc