Powieści na antenie

"Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 11:00
W naszym cyklu przedstawiliśmy fragmenty książki Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji" (przekład Aleksandry Czwojdrak), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bo.wiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czytała Joanna Trzepiecińska.
Joanna Trzepiecińska
Joanna TrzepiecińskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

To wydarzenie wstrząsnęło całym, nie tylko chrześcijańskim światem. 15 kwietnia 2019 roku wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu - jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbolu francuskiej stolicy. Spłonęła drewniana konstrukcja stropu świątyni, której budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku. Notre Dame zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". To w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów.

"Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji" to opowieść o dramatycznych wydarzeniach z 15 kwietnia 2019 roku, kiedy to 850-letnia Katedra Notre Dame w Paryżu stanęła w płomieniach. Miliony osób na całym świecie z przerażeniem śledziły te chwile. Autorka książki, urodzona w Paryżu, wykształcona w Londynie dziennikarka, komentatorka telewizyjna, krytyczka i pisarka, odwołując się do najważniejszych momentów w historii Francji, pokazuje, czym w świadomości Francuzów była ta świątynia, jak ją traktowano i jak o nią walczono.

"Batalia o jej odbudowę dopiero się zaczyna" - pisze we wstępie wydawca-Agnes Poirier i uzmysławia nam, że w tej walce ścierają się liberalizm i konserwatyzm, tradycja i nowoczesność, ateizm i wiara".

Książka "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji" ukazała się nakładem Wydawnictwa Bo.wiem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybrane fragmenty (w przekładzie Aleksandry Czwojdrak) na naszej antenie czytała Joanna Trzepiecińska.

Posłuchaj
09:37 Dwojka To sie czyta 2022_07_18-11-02-39.mp3 Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 1.(To się czyta latem/Dwójka)

10:00 To się czyta latem 19.07.2022.mp3 Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

10:00 Dwojka To sie czyta latem 2022_07_20-11-02-54.mp3 Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:39 To się czyta latem 21.07.2022.mp3 Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:53 To się czyta latem 22.07.2022.mp3 Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 18-22.07.2022

Godzina emisji: 11.00

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytaj także

W katedrze Notre Dame odkryto ołowiany sarkofag

16.03.2022 05:40
Podczas ostatnich prac archeologicznych przed rozpoczęciem odbudowy iglicy paryskiej katedry Notre Dame odkryto kilka grobów, pozostałość lektorium oraz ołowiany sarkofag datowany najpóźniej na XIV wiek. Przy świątyni kontynuowane są prace przygotowawcze do odbudowy po pożarze w 2019 roku.
Trwa dyskusja o odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu, która uległa zniszczeniom w czasie pożaru z 2019 r.
Trwa dyskusja o odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu, która uległa zniszczeniom w czasie pożaru z 2019 r.Foto: Shutterstock/Wirestock Creators

Odkrycia określane są jako "posiadające niezwykłą wartość naukową i wzbogacające zrozumienie historii Notre Dame". Pośród krypty z grobami, które mogą pochodzić z XIII-XIV wieku - odkryto całkowicie zachowany ołowiany sarkofag w kształcie człowieka.

- Trumna mogła być wykonana dla któregoś z wysokich dostojników - przekonują archeologowie.

Oprócz grobowców, tuż pod obecną posadzką katedry, znaleziono elementy malowanych rzeźb, zidentyfikowane jako części oryginalnego XIII-wiecznego lektorium - elementu oddzielającego obszar ołtarza od nawy, które zostało zniszczone u progu XVIII wieku. Fragmenty lektorium odkryto w połowie XIX wieku, obecnie wystawiane są w Luwrze.

Wszystko odnaleziono w czasie profilaktycznych prac przygotowawczych do odbudowy iglicy kościoła. Były to ostatnie wykopaliska archeologiczne przed ustawieniem rusztowania, wspierającego odbudowę iglicy. W związku z odkryciami zostały one przedłużone do 25 marca.

Pożar Notre Dame 

Prace wykopaliskowe prowadzone są w związku z remontem katedry po pożarze, do którego doszło 15 kwietnia 2019 roku. Ogień objął dach świątyni i znajdującą się na nim wieżyczkę.  

notre dame 1200 shutterstock.jpg
Notre Dame w ogniu - zobacz serwis specjalny

Mimo szalejących płomieni, ze świątyni udało się wynieść najcenniejsze skarby, m.in. koronę cierniową Jezusa - jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa. Mimo to dwa dni po pożarze BBC oszacowało, że udało się zebrać 800 milionów euro.

PAP PAP

Notre Dame - najważniejsza świątynia Francji

Katedrę wzniesiono na wyspie Île de la Cité, na miejscu dwóch mniejszych świątyń. Jej budowa trwała 180 lat – od 1163 do 1345. Decyzję o wzniesieniu monumentu podjął Maurice de Sully, biskup Paryża. Wmurowanie kamienia węgielnego przebiegało w obecności króla Ludwika VII Młodego i papieża Aleksandra III. 


1200  notre dame free.jpg
Notre Dame - skarb europejskiego dziedzictwa

Świątynia uznawana jest za najważniejszy kościół we Francji. Odbywały się tutaj m.in.  uroczystości pogrzebowe prezydentów Republiki - Charlesa De Gaulle'a, Georgesa Pompidou i Françoisa Mitterranda.

Zakończenie prac renowacyjnych w świątyni przewidywano na 2024 rok, jednak ich finał może przesunąć się w czasie ze względu na przerwanie prac związane z wybuchem pandemii Covid-19.

IAR/bm