Polskie Radio
Section05
Notre Dame

Rocznica pożaru katedry Notre Dame w Paryżu

To wydarzenie wstrząsnęło całym, nie tylko chrześcijańskim światem. 15 kwietnia 2019 roku wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu - jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbolu francuskiej stolicy. Spłonęła drewniana konstrukcja stropu świątyni, której budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku. Notre Dame zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". To w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame pożar katedry Notre Dame infografika Francja Paryż HISTORIA

ANALIZA Kontrowersyjna przebudowa katedry Notre Dame. Jest opinia Komisji Dziedzictwa i Architektury

"Dzieła międzynarodowych artystów mają prowadzić dialog z dziełami dawnych mistrzów" - mówi o planowanych zmianach we wnętrzu katedry diecezja paryska. "Politycznie poprawny Disneyland" - komentują media. Pozytywną opinię na temat odbudowy katedry Notre Dame wydali eksperci francuskiej Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół katolicki Notre Dame Paryż KULTURA HISTORIA SZTUKA społeczeństwo Kościół pożar katedry Notre Dame

Odbudowa Notre Dame budzi kontrowersje. Specjalny apel ponad stu osobistości

Francuski dziennik "Le Figaro" opublikował apel ponad stu osobistości, które sprzeciwiają się projektowi diecezji Paryża w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre-Dame. Jak piszą autorzy deklaracji, "diecezja chce zniszczyć to, co ocalało z pożaru" i krytykują plany, które ich zdaniem negatywnie wpłyną na wystrój gotyckiej świątyni, częściowo zniszczonej w pożarze w kwietniu 2019 r.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Notre Dame Kościół Paryż

Kontrowersje wokół planu odbudowy katedry Notre Dame. Borowski: to szaleństwo lewackiego świata

- Tak naprawdę oznacza to zdewastowanie pomnika kultury. (...) Nasza cywilizacja, którą nazywamy zachodnią, jest obdzierana z kultury chrześcijańskiej. Mamy teraz zejść do katakumb? - pytał w Polskim Radiu 24 Adam Borowski. Szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" odniósł się tymi słowami do kontrowersyjnego projektu odbudowy katedry Notre Dame.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Francja Notre Dame

Przekształcenie katedry Notre Dame w centrum LGBT? To pomysł transseksualnego pisarza

Paul B. Preciado - transseksualny pisarz hiszpański - opublikował artykuł, w którym proponuje przekształcenie katedry Notre Dame w centrum LGBT. Pomysł ten jest odpowiedzią na publikację raportu nt. nadużyć seksualnych wśród duchownych. Autor nawołuje też do "impeachmentu" i likwidacji Kościoła. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół katolicki LGBT religia Notre Dame Paryż transseksualizm

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego, co już zrobiliśmy, cieszy

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki - mówi Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame Francja architektura

"Czasy katedr" nadal inspirują badaczy

Obyczajowość, kultura i życie codzienne "czasów katedr" nadal inspirują badaczy, wybitny historyk średniowiecza prof. Jacques Le Goff pisał: "Średniowiecze zawładnęło mną tylko dlatego, że miało niemalże magiczną moc wyobcowania, wyrywania z niepokojów i przeciętności chwili teraźniejszej, a równocześnie ukazywania teraźniejszości jaśniejszej i bardziej aktualnej".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Wojciech Fałkowski Zamek Królewski Notre Dame chrześcijaństwo

Zatrważające statystyki. We Francji od początku roku spłonęło już 9 katolickich świątyń

Ze statystyk francuskiego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego wynika, że w tym roku we Francji spłonęło 9 katolickich świątyń. W 2019 roku odnotowano zaś 16 pożarów: dwóch katedr, 13 kościołów oraz opactwa. Z kolei francuskie MSW podaje, że w kościołach rocznie dochodzi we Francji do ok. 800 aktów wandalizmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT chrześcijaństwo aktualności katolickie Francja Europa Notre Dame pożar

Płonące katedry we Francji. "To znak naszych czasów, mają wymowę symboliczną"

- "Płonące katedry" to znak naszych czasów. One mają przede wszystkim wielkie znaczenie dla kultury i wielką wymowę symboliczną. Potocznie mówi się przecież, że Francja była pierwszą córą Kościoła - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: historyk sztuki Franciszek Bojańczyk i dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, konserwator Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Notre Dame Nantes zabytki Kościół katolicki Magdalena Piejko