Polskie Radio
Section05
pożar katedry Notre Dame

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame? "Wszystkie elementy sprzed pożaru pozostaną"

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu odzyska swój wygląd sprzed pożaru - powiedział Polskiemu Radiu rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ksiądz Bogusław Brzyś. W 2019 roku ogień doszczętnie strawił dach katedry oraz spowodował poważne zniszczenia w jej wnętrzu. Trwa remont budynku, który zbliża się już do końca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame Polacy za granicą

Odbudowa Notre-Dame. Polityka, praktyka i rzemiosło

- Politycy zawsze obiecują na wyrost. Myślę, że słowa Macrona były powiedziane pod wpływem chwili, bez rozeznania stanu faktycznego, jaki był po pożarze, i tego, jak będzie wyglądała materia, statyka - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (główny konserwator Muzeum Nieborowa i Arkadii, konserwator dzieł sztuki). 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 Francja Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame

PR24 "Notre-Dame płonie". Dr Napiórkowska: zaproszenie do debaty o kondycji kultury i świata

"Notre-Dame płonie" to film reżysera, który zawsze miał tendencję do teatralnego rozmachu - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki dr Justyna Napiórkowska. Oceniła, że to, w jaki sposób katedra jest odbudowywana, może być zaproszeniem do debaty o współczesnej kondycji kultury i świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM pożar katedry Notre Dame Notre Dame Polskie Radio 24

Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Notre Dame Paryż architektura zabytki KULTURA Monika Małkowska SZTUKA pożar pożar katedry Notre Dame

ANALIZA Kontrowersyjna przebudowa katedry Notre Dame. Jest opinia Komisji Dziedzictwa i Architektury

"Dzieła międzynarodowych artystów mają prowadzić dialog z dziełami dawnych mistrzów" - mówi o planowanych zmianach we wnętrzu katedry diecezja paryska. "Politycznie poprawny Disneyland" - komentują media. Pozytywną opinię na temat odbudowy katedry Notre Dame wydali eksperci francuskiej Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół katolicki Notre Dame Paryż KULTURA HISTORIA SZTUKA społeczeństwo Kościół pożar katedry Notre Dame

PODSUMOWANIE ROKU Pożar Notre Dame, brexit, historyczne wydarzenia. Tym żył świat w 2019 roku

Mija rok 2019, ale na pewno zapamiętamy z niego wydarzenia, którymi żył cały świat. Oczy miliardów ludzi skierowane były na Paryż, gdzie płonęła katedra Notre Dame, Londyn, gdzie ważyły się losy brexitu, ale też na Waszyngton, półwysep Koreański czy... w przestrzeń kosmiczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brexit Donald Trump terroryzm papież Franciszek pożar katedry Notre Dame