Powieści na antenie

"Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 11:30
Fragmenty pracy zbiorowej "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" w cyklu "To się czyta latem" przedstawił Przemysław Stippa.
Przemysław Stippa
Przemysław StippaFoto: Cezary Piwowarski/PR

Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada? Dlaczego przed "krową" nie należało chować się w bramie? Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską? Dlaczego na powstańczym Murze Pamięci można odnaleźć nazwiska lotników amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich?

Na te i inne pytania odpowiadają historycy w książce "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" - przekrojowej publikacji o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To książka zarówno dla miłośników historii powstania, jak i dla osób, które dopiero chciałyby dowiedzieć się, co dokładnie wydarzyło się w Warszawie latem 1944 roku.

POWSTANIE WARSZAWSKIE zobacz serwis specjalny >>>>

"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać" - te słowa wypowiedział wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski 1 września 1944 roku, a więc dokładnie w piątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Padły one w sercu Warszawy, o którą od miesiąca walczyli powstańcy. 

(opis pochodzi od wydawcy)

Rozmowa o publikacji - posłuchaj >>>>>.

Posłuchaj
09:39 To się czyta latem Dwójka 1 sierpień 2022 11_01_26.mp3 "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski), czyta Przemysław Stippa, fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:21 To się czyta latem Dwójka 2 sierpień 2022 11_00_56.mp3 "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski), czyta Przemysław Stippa, fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:38 Dwojka_To_sie_czyta 2022_08_03-11-00-55.mp3 "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski), czyta Przemysław Stippa, fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:33 To się czyta latem Dwójka 4 sierpień 2022 11_02_28.mp3 "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski), czyta Przemysław Stippa, fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:29 Dwojka 2022_08_05-11-02-31.mp3 "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski), czyta Przemysław Stippa, fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

    

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 1-5.08.2022

Godzina emisji: 11.00

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytaj także

Uczestniczka Powstania Warszawskiego: wy, młodzi, nie macie teraz łatwo [REPORTAŻ]

13.04.2022 09:30
- W moim pojęciu świat jest teraz obrzydliwy; wszystko nie takie, jak powinno być. Cały świat jest… Nie wypada mi powiedzieć, bo musiałabym użyć brzydkiego słowa. Moje pokolenie jest już na odchodnym, ale was czeka… - mówi jedna z bohaterek reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Ich druga wojna".
Maria Kowalska pseudonim Myszka, jedna z bohaterek reportażu
Maria Kowalska pseudonim "Myszka", jedna z bohaterek reportażuFoto: Antoni Rokicki
Posłuchaj
24'48 "Ich druga wojna". Reportażu Antoniego Rokickiego (Jedynka)
więcej

1944 i 2022

Już drugi miesiąc trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Każdego dnia napływają do nas informacje o kolejnych ofiarach wojny; wojny, która toczy się tuż za granicami naszego kraju.

Co o agresji Rosji na Ukrainie mówią ci, którzy dobrze znają wojenne piekło? W audycji wysłuchaliśmy reportażu "Ich druga wojna", którego bohaterami są powstańcy warszawscy. Jak odnajdują się w tej niełatwej codzienności? Jakie rady chcą przekazać pokoleniu, które do niedawna znało wojnę jedynie z podręczników do historii, rodzinnych opowieści, książek czy filmów?

Skojarzenia z wrześniem '39 i Hitlerem

- Przypomina mi się oblężenie Warszawy, ostrzeliwania i bombardowania we wrześniu 1939 roku. Szczęśliwie ja i moja rodzina przeżyliśmy. Potem ta straszna okupacja, szalone pomysły Hitlera i ich realizacja. To, co teraz się ogląda, niszczenie dzielnic mieszkaniowych, niszczenie magazynów żywnościowych; ci ludzie nie mają gdzie się schronić, nawet schrony nie zawsze okazują się skuteczne. Co działo się w teatrze w Mariupolu? To są straszne rzeczy... Zrobił to człowiek, który ma jakiś chory pomysł. To się w głowie nie mieści, jak jeden kraj może wystąpić przeciwko drugiemu w tak okrutny sposób - dziwi się Stefan Laube, pseudonim Adam.

Posłuchaj
24:48 Jedynka reportaż 12.04.2022.mp3 "Ich druga wojna". Reportażu Antoniego Rokickiego (Jedynka) 

W reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Ich druga wojna" wystąpili także inni uczestnicy Powstania Warszawskiego: Stanisław Jan Majewski, pseudonim Stach, Józefa Felińska-Marciniak, pseudonim Kropka i Maria Kowalska, pseudonim Myszka.

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Ich druga wojna"

Autor: Antoni Rokicki

Data emisji: 12.04.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

pg

Czytaj także

"Ich druga wojna" - reportaż Antoniego Rokickiego

13.04.2022 01:00
Co o agresji Rosji na Ukrainie mówią ci, którzy dobrze znają wojenne piekło? Oddajmy głos powstańcom warszawskim, którzy opowiedzą w reportażu o swojej codzienności. Jakie rady chcą przekazać nam - pokoleniu, które do niedawna znało wojnę jedynie z książek i filmów...? 
Maria Kowalska pseudonim Myszka, jedna z bohaterek reportażu
Maria Kowalska pseudonim "Myszka", jedna z bohaterek reportażuFoto: Antoni Rokicki
Posłuchaj
23'58 Ich druga wojna - reportaż Antoniego Rokickiego
więcej

W reportażu wystąpią m.in.: Stanisław Jan Majewski, pseudonim Stach; Józefa Felińska-Marciniak, pseudonim Kropka; Stefan Laube, pseudonim Adam; Maria Kowalska, pseudonim Myszka; Marta - wolontariuszka z Ukrainy, pracująca w Medyce; Dasza; Emilia. W audycji wykorzystano fragmenty archiwalnych rozmów z uczestniczkami Powstania Warszawskiego: Hanną Stadnik, Zofią Czekalską, Zofią Nasierowską. 

Czytaj również: 

***

Reportaż autorstwa Antoniego Rokickiego pt. "Ich druga wojna" został wyemitowany w środę (12.04) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.