Powieści na antenie

"Wenecja komisarza Brunettiego"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 11:30
W tygodniu od 22 do 26 sierpnia w cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy książkę Toni Sepedy, specjalistki od biografii miast - "Wenecja komisarza Brunettiego". To literacko-historyczny przewodnik po mieście, w którym mieszka i pracuje słynny komisarz Brunetti. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc. Czytał Waldemar Barwiński.
Waldemar Barwiński
Waldemar Barwiński Foto: Wojciech Kusiński/PR

Autorka książki zaprasza czytelników na spacery po Wenecji trasami, którymi wędruje bohater wykreowany przez Donnę Leon. Opowiada o historii dzielnic, budynków, weneckich barów i restauracji, o miejscach zwykłych i wyjątkowych, tych wszystkich, w których toczy się akcja kolejnych tomów opowieści z Guido Brunettim w roli głównej.

Każdy spacer to osobny rozdział książki, zawierający cytaty z różnych powieści dotyczące miejsc, w których rozgrywa się ich akcja. Toni Sepeda przedstawia historię dzielnic, budynków i weneckich barów oraz zmiany, którym ulegały zarówno przez wieki, jak i za życia commissario Brunettiego. Ten literacko-historyczny przewodnik po mieście na Lagunie Weneckiej będzie dla miłośników twórczości Donny Leon cennym dopełnieniem jej powieści.

Ona sama tak pisze we wstępie: "Wenecja komisarza Brunettiego podąża za nim, za jego myślami i refleksjami, gdy Brunetti porusza się instynktownie w labiryncie weneckich calli i rughe, po licznych rive. Przystaje wraz z nim, żeby podumać i poobserwować, próbuje też pokazać czytelnikowi, dlaczego jego przywiązanie do tego cudownego miasta - niezależnie od rozczarowań i narzekań, jakie budzi w nim Wenecja - jest tak namiętne i głębokie jak miłość do żony i dzieci".

[opis pochodzi od wydawcy]

Książkę przełożył Marek Fedyszak, a na naszej antenie czytał ją Waldemar Barwiński.

Posłuchaj
09:58 Dwojka To sie czyta latem 2022_08_22-11-01-37.mp3 Toni Sepeda "Wenecja komisarza Brunettiego", czyta Waldemar Barwiński, fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

10:20 Dwójka to się czyta latem 23.08.2022.mp3 Toni Sepeda "Wenecja komisarza Brunettiego", czyta Waldemar Barwiński, fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:53 To się czyta latem Dwójka 24 sierpień 2022 11_00_36.mp3 Toni Sepeda "Wenecja komisarza Brunettiego", czyta Waldemar Barwiński, fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:05 Dwojka To sie czyta latem 2022_08_25-11-01-21.mp3 Toni Sepeda "Wenecja komisarza Brunettiego", czyta Waldemar Barwiński, fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:25 Dwojka_To_sie_czyta_latem 2022_08_26-11-00-38.mp3 Toni Sepeda "Wenecja komisarza Brunettiego", czyta Waldemar Barwiński, fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Daty emisji: 22-26.08.2022

Godzina emisji: 11.00-11.10

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Długodystansowiec. Sekrety prozy Jerzego Pilcha

12.08.2022 22:00
10 sierpnia Jerzy Pilch obchodziłby 70. urodziny. Cenionego pisarza wspominaliśmy w "Strefie literatury". Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o wizji prozy w twórczości Jerzego Pilcha, o bliskich mu pisarzach i jego własnym sposobie pisania.
Jerzy Pilch podczas spotkania autorskiego, rok 2016
Jerzy Pilch podczas spotkania autorskiego, rok 2016Foto: PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
29'09 Długodystansowiec. Sekrety prozy Jerzego Pilcha (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

"Pierwsze zdanie napisze każdy. Co więcej, pierwszą stronę napisze każdy. Nie sztuka schudnąć, sztuka utrzymać, gdy się schudnie. Proza to jest dystans dla maratończyka" – mówił w Dwójce Jerzy Pilch.

10 sierpnia pisarz skończyłby 70 lat. Zmarły 2 lata temu prozaik, dramaturg, felietonista uznawany jest przez czytelników i krytyków za wspaniałego stylistę polskiej prozy, twórcę rozpoznawalnej i niepodrabialnej frazy. "Wszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści" - mówi jedna z postaci powieści "Wiele demonów" o innym bohaterze tej książki.

O tym, jak swoje opowieści snuł Jerzy Pilch, co było znakiem firmowym jego prozy, jak wychodził mu ten maratoński bieg w pisaniu w "Strefie Literatury" opowiedział prof. Ryszard Koziołek – literaturoznawca, historyk literatury, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Słowa imienia Jerzego Pilcha "Granatowe góry" w Wiśle, a także przyjaciele pisarza Aleksander Jurewicz, Bronisław Maj oraz Krzysztof Varga.

***

Jerzy Pilch - prozaik, felietonista, dramaturg i scenarzysta. Od lat 80. był publicystą, a felietony, które wydawał, przyniosły mu opinię jednego z najwybitniejszych polskich twórców tej formy. Sam o sobie mówił, że jest "prozaikiem piszącym felietony".

Stworzył również scenariusze do dwóch filmów z cyklu Święta polskie: "Żółtego szalika" oraz "Miłości w przejściu podziemnym". Jego sztuki były adaptowane przez Teatru Telewizji - wśród nich możemy wyróżnić m.in. "Monolog z lisiej jamy" czy "Narty Ojca Świętego". Dwie powieści zostały zekranizowane: "Spis cudzołożnic" wyreżyserował Jerzy Stuhr, a Wojciech Smarzowski - utwór "Pod Mocnym Aniołem".

Był autorem ponad 20 powieści, między innymi "Marsz Polonia", "Miasto utrapienia". Opublikował również kolejne tomy "Dziennika" - pierwszy ukazał się w 2012 roku.

Jerzy Pilch był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Nike, otrzymał ją w 2001 roku za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Był również laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu "Polityki".

Pisarz zmarł 29 maja 2020 roku, w swoim domu w Kielcach. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Posłuchaj
29:09 2022_08_12 21_30_56_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Długodystansowiec. Sekrety prozy Jerzego Pilcha (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Ryszard Koziołek (literaturoznawca, historyk literatury, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Słowa imienia Jerzego Pilcha "Granatowe góry" w Wiśle), Aleksander Jurewicz (poeta, prozaik i eseista), Bronisław Maj (poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, felietonista i satyryk) oraz Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki, dziennikarz)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Droga do Obór" - Iwona Smolka wspomina przyjaciół literatów

19.08.2022 11:00
W tygodniu od 15 do 19 sierpnia w cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy wspomnienia redaktorki Programu 2 Polskiego Radia Iwony Smolki o przyjaciołach poetach, a także o miejscach ich pracy i spotkań, czyli warszawskim Domu Literatury i Domu Pracy Twórczej w Oborach. Fragmenty książki czytała Sławomira Łozińska.
Sławomira Łozińska
Sławomira ŁozińskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Iwona Smolka - polska pisarka, krytyk literacki, od wielu lat związana z Polskim Radiem - w swojej najnowszej książce wspomina przyjaciół poetów.

W "Drodze do Obór" znajdziemy wspomnienia o: Annie Kamieńskiej, Ludmile Marjańskiej, Julii Hartwig, Tomaszu Burku, Januszu Krasińskim, Małgorzacie Baranowskiej, Jarosławie Markiewiczu, Jerzym Górzańskim oraz Joannie Pollakównie.

Wzbogacają je fragmenty poezji, strzępy wywiadów, ale także kartki, listy i dedykacje. I choć autorka nie kryje, że część wspomnień zachowała wyłącznie dla siebie - trudno o bardziej osobistą literaturę. Portretom poetek i poetów towarzyszą osobne wspomnienia o ich mateczniku - warszawskim Domu Literatury i Domu Pracy Twórczej w Oborach.

[opis pochodzi od wydawcy]

***

Iwona Smolka od blisko półwiecza związana jest z Polskim Radiem. - Do radia trafiłam w roku 1975 albo 1976. Znalazłam się na Myśliwieckiej, w Naczelnej Redakcji Programów Literackich, a było to zupełnie nieoczekiwane. Okazało się, że kierownikiem redakcji publicystyki jest Waldemar Chołodowski, z którym byłam w tej samej grupie na studiach polonistycznych. Potem straciliśmy kontakt ze sobą, ale po jakimś czasie zapytał, czy nie chciałabym napisać felietonu dla radia. Okazało się, że mam całkiem radiowy głos i się do tego nadaję, przez pół roku czytałam swoje felietony. Potem pojawiła się propozycja pracy na Myśliwieckiej, oczywiście zgodziłam się - wspominała w Dwójce.

Posłuchaj
08:11 Dwojka To sie czyta 2022_08_15-11-02-08.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:11 To się czyta latem 16.08.2022.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:38 Dwójka to się czyta latem 17.08.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:56 Dwojka_To_sie_czyta_latem 2022_08_18-11-01-38.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:57 Dwojka_To_sie_czyta 2022_08_19-11-02-34.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 5. (To się czyta latem/Dwójka)

   

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Daty emisji: 15-19.08.2022

Godzina emisji: 11.00

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Zobacz więcej na temat: literatura Iwona Smolka