Powieści na antenie

"Wielka ucieczka"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 13:00
To opowieść o religii, zemście i władzy. Oraz o cenie, jaką muszą zapłacić ci, którzy ją sprawują. W cyklu "To się czyta" od 4 września prezentowaliśmy fragmenty powieści Roberta Harrisa pt. "Wielka ucieczka". Czytał Przemysław Stippa.
Przemysław Stippa
Przemysław Stippa Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Anglia rok 1660. Generał Edward Whalley i jego zięć - pułkownik William Goffe, wchodzą na statek wyruszający do Nowego Świata. Są ścigani za zabójstwo króla Karola I – zuchwałą egzekucję, która była punktem kulminacyjnym angielskiej wojny domowej i zwycięskim zwieńczeniem walki parlamentarzystów z rojalistami.

Minęło dziesięć lat od ścięcia króla Karola, a rojaliści powrócili do władzy. Zgodnie z postanowieniami Aktu Zapomnienia 59 mężczyzn, którzy podpisali wyrok śmierci dla króla i uczestniczyli w jego egzekucji, zostało zaocznie uznanych za winnych zdrady stanu. Niektórzy Okrągłogłowi – purytańscy zwolennicy parlamentu, z Oliverem Cromwellem na czele – zdążyli już umrzeć śmiercią naturalną. Innych schwytano i powieszono, a ich ciała poćwiartowano. Kilku skazano na dożywotnie więzienie. Ale dwóm udało się uciec i dostać na pokład okrętu płynącego do Ameryki.

W Londynie Richard Nayler, sekretarz ścigającego królobójców komitetu Tajnej Rady, zostaje zobowiązany do postawienia zdrajców przed wymiarem sprawiedliwości. Nayler nie cofnie się przed niczym, by należycie wykonać swoją powinność. Za schwytanie zbiegów − żywych lub martwych − właśnie wyznaczono nieprzyzwoicie hojną nagrodę…

Robert Harris - autor bestsellerów "Vaterland", "Monachium", "Autor widmo" i "Konklawe" -  powraca z fascynującą powieścią historyczną osnutą wokół jednego z najsłynniejszych pościgów w historii, poszukiwania dwóch Anglików zamieszanych w zabójstwo króla Karola I, i nieprzejednanego wroga, który uparcie podąża tropem zbiegów.

[materiały wydawcy książki]

Fragmenty powieści "Wielka ucieczka" czytał w radiowej Dwójce Przemysław Stippa.

Posłuchaj
09:48 Dwojka_To_sie_czyta_2023_09_04-11-00-49.mp3 Robert Harris "Wielka ucieczka", czyta Przemysław Stippa – fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:46 Dwojka_To_sie_czyta_2023_09_05-11-01-00.mp3 Robert Harris "Wielka ucieczka", czyta Przemysław Stippa – fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:50 Dwojka_To_sie_czyta_2023_09_06-11-01-36.mp3 Robert Harris "Wielka ucieczka", czyta Przemysław Stippa – fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

09:52 Dwojka_To_sie_czyta_2023_09_07-11-00-50.mp3 Robert Harris "Wielka ucieczka", czyta Przemysław Stippa – fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:55 Dwojka_To_sie_czyta_2023_09_08-11-01-47.mp3 Robert Harris "Wielka ucieczka", czyta Przemysław Stippa – fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 4-8.09.2023

Godz. emisji: 11.00

pg/mgc

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

"Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika" - spotkanie z Jarosławem Molendą

18.08.2023 22:00
Zbigniew Nienacki, pisarz w PRL-u legendarny, o milionowych nakładach, z niejedną ciemną kartą w życiorysie bez wątpienia domagał się książki biograficznej. Takiej, która choć trochę przybliżyłaby czytelnikom fenomen jego popularności, ale i rozwikłała część zagadek tego życiorysu. 
Zbigniew Nienacki - autor książek o przygodach Pana Samochodzika
Zbigniew Nienacki - autor książek o przygodach Pana SamochodzikaFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz
Posłuchaj
28'09 "Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika" - spotkanie z Jarosławem Molendą (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Dlaczego tak się nazywał?

Mojego gościa zapytałem dlaczego Zbigniew Nienacki nazywał się... Zbigniew Nienacki? Bo przecież nie jest to jego prawdziwe nazwisko. Zapytałem czy miał maturę, o jego studia w szkole filmowej, o wyjazd do Moskwy i szybki powrót z łatką antystalinowca.

Zaczynał jako dziennikarz. I wsławił się szkalującymi podziemie poakowskie artykułami. Co więcej twierdził, że brał udział w walkach z "bandami". Wysługiwał się bezpiece… Używał pseudonimu Ewa Połaniecka…

Tajemnice miał Nienacki wielorakie. Możemy np. snuć przypuszczenia ile miał żon.

Autor literatury młodzieżowej

"Worek Judaszów" to pierwsza powieść dla dorosłych w formie książkowej z 1961 roku. Raczej mało chwalebna. W tym samym 1961 publikuje też pierwszą powieść dla młodzieży z serii "Pan Samochodzik". Zapytałem Jarosława Molendę jak to się stało, że Nienacki stał się autorem literatury młodzieżowej i o fenomen "Pana Samochodzika".

Oburzał się na krytyków

Nienacki wielokrotnie oburzał się na krytyków. Twierdził, że jest zawodowcem i nienawidzi amatorszczyzny. Miał kompleks Warszawy. Spierał się z Passentem, Mętrakiem, dziesiątkami innych krytyków…

Porozmawialiśmy o jego "samotni", domu w Jerzwałdzie i o ciemnych stronach jego życiorysu.


Posłuchaj
28:09 2023_08_18 21_30_47_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 "Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika" - spotkanie z Jarosławem Molendą (Strefa literatury/Dwójka)

 

Czy był komunistą?

Był członkiem partii, ORMO-wcem, był zarejestrowanym kontaktem operacyjnym Służby Bezpieczeństwa, popierał wprowadzenie w Polsce stanu wojennego i wychwalał Jaruzelskiego, był członkiem PRON-u, atakował "Solidarność". Do końca stał po stronie komunistów. Ale czy nim był?

Arcymistrz lansu i prowokacji

Porozmawialiśmy też o jego słynnej powieści dla dorosłych "Raz w roku w Skiroławkach". Powieści skandalizującej, uznanej za pornograficzną. I o jego megalomanii. Nienacki twierdził, że należał mu się Nobel, że był do niego zgłoszony. Z dzisiejszej perspektywy był bez wątpienia arcymistrzem lansu i prowokacji.

Na koniec zapytałem mego gościa o to, czy cokolwiek z obszernej twórczości Nienackiego ma szansę przetrwać, być czytane przez kolejne pokolenia.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Jarosław Molenda (pisarz, autor książki "Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika")

Data emisji: 18.08.2023

Godzina emisji: 21.30

mo