Powieści na antenie

"Fisharmonia. Snówpowiązałka"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 12:00
"Fisharmonia. Snówpowiązałka", najnowsza powieść Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, była naszą lekturą w cyklu "To się czyta" w tygodniu od 13 do 17 listopada. Czytał Sławomir Grzymkowski.
Sławomir Grzymkowski
Sławomir GrzymkowskiFoto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

Podrzędna restauracja i stypa, w której uczestniczy główny bohater

Upalny lipiec. Podrzędna restauracja i stypa, w której uczestniczy główny bohater. Smutna uroczystość stanie się inspiracją do opowiedzenia bardzo osobistej, miejscami zabawnej historii o miłości, jej braku, rodzinie i odkrywaniu pilnie strzeżonych tajemnic. Będzie to również opowieść o próbie spełniania marzeń, sprostania oczekiwaniom i realizacji celów. A także o tym, że sny potrafią wiązać rzeczywistość, a rzeczywistość sny rozwiązywać. Autor zabierze czytelników w podróż od Dolnego Śląska przez Rumunię, sanatoria, szpitale, wojny, zsyłki, ucieczki, pogrzeby, zdrady, wesela, rozwody, śluby po kres granej na zdobycznej fisharmonii melodii.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki to pisarz, filmowiec i tłumacz

Hubert Klimko-Dobrzaniecki to pisarz, filmowiec i tłumacz. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor zbiorów opowiadań, powieści, filmów krótkometrażowych. Stały felietonista miesięcznika "Odra". Otrzymał nominacje do nagród Nike, Cogito, Śląski Wawrzyn Literacki, Paszporty Polityki. Jego książki, jak do tej pory, zostały przetłumaczone na czternaście języków. Zajmuje się również pisaniem scenariuszy filmowych oraz książek dla dzieci.

[opis pochodzi od wydawcy]

"Fisharmonia. Snówpowiązałka" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego na naszej antenie w interpretacji Sławomira Grzymkowskiego.


Posłuchaj
09:58 Dwojka_To_sie_czyta_2023_11_13-11-01-06.mp3 Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Fisharmonia. Snówpowiązałka", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:10 Dwójka to się czyta 14.11.2023.mp3 Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Fisharmonia. Snówpowiązałka", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:45 Dwojka_To_sie_czyta_2023_11_15-11-02-10.mp3 Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Fisharmonia. Snówpowiązałka", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

09:50 Dwojka_To_sie_czyta_2023_11_16-11-02-20.mp3 Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Fisharmonia. Snówpowiązałka", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:58 Dwojka_To_sie_czyta_2023_11_17-11-01-12.mp3 Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Fisharmonia. Snówpowiązałka", czyta Sławomir Grzymkowski - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 13-17.11.2023

Godz. emisji: 11.00

mgc

Czytaj także

Fredro łamie pióro

24.04.2023 22:30
W tym wydaniu cyklu "Twarze Fredry" wraz z prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską rozmawialiśmy o tym, kto wytrącił pisarzowi pióro po pierwszych sukcesach.
Aleksander Fredro
Aleksander FredroFoto: Piotr Mecik/Forum
Posłuchaj
28'29 Fredro łamie pióro (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
więcej

W latach 20. Aleksander Fredro jest już znanym autorem "Pana Geldhaba", "Męża i żony", "Dam i huzarów". W roku 1826 wydał w Wiedniu drukiem dwa tomy "Komedii". W pierwszej połowie lat 30. ujrzą światło dzienne jego najbardziej zachwycające arcydzieła. Po wielu latach kończy "Magnetyzm serca", a także "Zemstę". Opublikowane zostają i kolejno pojawiają się na lwowskiej scenie: "Pan Jowielski", "Śluby panienskie", "Zemsta" i "Dożywocie".

I właśnie od 1835 roku spadają na jego twórczość najsilniejsze ciosy krytyki.

W wierszu "Pro memoria" napisał:
(...)Jakiś Minos powstał i zaszczekał wściekle,
chciałby moje pięć tomów w piątym widzieć piekle.
Źlem pisał. - Zgoda. - Ale źle pisać nie zbrodnia;
TRAFIAŁO SIE TO DAWNIEJ I trafia się co dnia.
(...)
A kiedy nikt się mojej nie podjął obrony,
Nie mogłem pojąć, zgadnąć, czy rada, czy zdrada
I zrozumiałem tylko, że milczeć wypada...
Milczałem lat piętnaście...

Posłuchaj
28:29 Dwójka rozmowy po zmroku 24.04.2023.mp3 Fredro łamie pióro (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

W audycji mówiliśmy o owych Minosach i ich argumentach, o tym wszystkim, co spowodowało, że kiedy po 15 latach powrócił do pisania, to żadnej z nowych komedii nie opublikował ani nie zgodził się na ich wystawienie. Pisał do szuflady. Tak zadecydował. Utwory te wydane zostały dopiero pośmiertnie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska

Data emisji: 24.04.2023

Godzina emisji: 22.00

pg