Polskie Radio
Section05
Anna Lisiecka

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll odeszli 2024 pisarze i poeci Anna Lisiecka wspomnienie Dwójka KULTURA Ewa Dałkowska Krystyna Prońko Andrzej Ferenc Michał Komar Olgierd Łukaszewicz Marcin Wolski Janusz Kukuła Andrzej Nowak

"Jej życie było przewrotne". Teresa Żylis-Gara we wspomnieniach Anny Lisieckiej

- Jej życie było przewrotne. Wyszła ze szkoły muzycznej w Łodzi i nie dostała najpierw angażów do opery. Powiedziano, że jej głos jest ładny, ale za mały - opowiada o Teresie Żylis-Garze dziennikarka Anna Lisiecka. W "Muzycznej Jedynce" wspominaliśmy światowej sławy śpiewaczkę operową, której drugą rocznicę śmierci będziemy obchodzić 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara Maria Szabłowska Anna Lisiecka muzyka klasyczna opera

"Prezentował najpiękniejsze szlagiery operowe". Anna Lisiecka o Bogusławie Kaczyńskim

Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go nie opuścili. Anna Lisiecka, autorka biografii Bogusława Kaczyńskiego, opowiadała w "Muzycznej Jedynce" o jego barwnym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Anna Lisiecka opera Bogusław Kaczyński muzyka klasyczna

Katyń - odkrywanie prawdy [POSŁUCHAJ]

Katyń - od momentu pojawienia się w obiegu publicznym nazwy tej niewielkiej miejscowości koło Smoleńska - stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki. To synonim dziesiątek tysięcy zamordowanych polskich oficerów, w przeważającej części zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku rezerwistów, którzy w życiu codziennym byli profesorami uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, pisarzami, dziennikarzami, właścicielami ziemskimi.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Dwójka Anna Lisiecka historia Polski historia PRL

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarze i poeci pisarz Włodzimierz Bolecki Andrzej Mietkowski Dwójka Anna Lisiecka

"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Olgierd Pisarenko Sylwester Chęciński Maryna Miklaszewska Tadeusz Bradecki Beata Stylińska Aldona Łaniewska-Wołłk Jakub Kukla Karol Furtak Anna Lisiecka wspomnienie

Korespondencja Grydzewskiego z Wierzyńskimi

Czterotomowa edycja korespondencji Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi, z historią w tle, ukazała się nakładem IBL PAN w opracowaniu prof. Beaty Dorosz we współpracy z Pawłem Kądzielą. Listy pochodzą głównie z lat wojennych i powojennych. To wielki finał pracy profesor Dorosz, która podjęła się odszukania listów skamandryckiej triady pozostałej na emigracji. Znalazła je w znacznej części w archiwach amerykańskich i londyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński Mieczysław Grydzewski Dwójka Anna Lisiecka

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA literatura Bogusław Kaczyński Anna Lisiecka pisarz czytelnictwo MUZYKA muzyka klasyczna

Jerzy Trela - opowieści skromnego giganta

- Siedzieliśmy w bufecie teatru, gdy przyszedł dyrektor Jan Paweł Gawlik. Szukał reżysera do zrobienia sztuki Iredyńskiego i spytał Konrada Swinarskiego, kogo by polecił. A on na to: mam trzy tygodnie wolnego, to ci to zrobię. Był więc nie tylko artystą realizującym swoje wizje. Zrobił na zamówienie spektakl, który rozbił bank nagród na festiwalu - mówił o Konradzie Swinarskim w archiwalnych nagraniach Dwójki Jerzy Trela, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela aktor Teatr Polskiego Radia Dwójka Anna Lisiecka Dwa Teatry

Bogusław Kaczyński - twórca operowych filmów akcji

- Bogusław Kaczyński starał się przekonać nieprzekonanych. To normalne, że ludzie niewyedukowani myśleli "opera – to nie dla nas". A on, kiedy już posiadł odpowiednie narzędzia, starał się pokazać, że piękna opera jest dla wszystkich - mówiła w Dwójce Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Bogusław Kaczyński Dwójka Jakub Kukla opera