Powieści na antenie

"Leonardo i Ostatnia Wieczerza"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 11:00
Od poniedziałku (11.04) w cyklu "To się czyta" przedstawialiśmy powieść Rossa Kinga "Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Autor w swojej książce pokazuje historie, które są osadzone w jednym z najsłynniejszych dzieł Leonarda da Vinci, przywołując fascynujący okres europejskiej historii. Wybrane fragmenty czytał Andrzej Ferenc.
Andrzej Ferenc
Andrzej Ferenc Foto: Wojciech Kusiński/PR

"Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci do jedno z najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych dzieł w dziejach historii sztuki. Jak opisują wydawcy: po dekadzie spędzonej na dworze Lodovico Sforza, hrabiego Mediolanu, Leonardo był w punkcie zero: w wieku 43 lat, nie dokonał, pomimo stworzenia wielu prestiżowych dzieł, niczego, co naprawdę byłoby warte jego nadzwyczajnych umiejętności. Jego ostatnią klęską był gigantyczny koń z brązu odlany na cześć ojca Lodovica, zrobiony z materiału skonfiskowanego przez wojsko. Zlecenie namalowania "Ostatniej Wieczerzy" miało być małą kompensatą tej porażki, choć szanse na jej ukończenie nie były wielkie: Leonardo nigdy nie pracował nad tak dużym obrazem i nie miał doświadczenia z techniką malowania ściennego – freskiem.

Pośród wojny oraz politycznego i religijnego chaosu wokół niego, nękany przez swoje własne niepewności i frustracje, Leonardo tworzy arcydzieło, które na zawsze go określi. Ross King ujawnia dziesiątki historii, które są osadzone w tym obrazie, i unieważnia wiele dotyczących go mitów. Przywołując fascynujący okres w europejskiej historii, przedstawia wizerunek jednego z największych geniuszy w historii poprzez opowieść o jego sławnym dziele.

Wybrane fragmenty w Dwójce czytał Andrzej Ferenc.

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
10:16 2022_04_11 11_01_38_PR2_To_sie_czyta.mp3 Ross King - "Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Czyta Andrzej Ferenc - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)

09:48 To się czyta 12.04.2022.mp3 Ross King - "Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Czyta Andrzej Ferenc - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)

09:58 To się czyta 13.04.2022.mp3 Ross King - "Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Czyta Andrzej Ferenc - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)

09:59 To się czyta Dwójka 14 kwiecień 2022 11_00_54.mp3 Ross King - "Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Czyta Andrzej Ferenc - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)

09:52 To się czyta Dwójka 15 kwiecień 2022 11_00_27.mp3 Ross King - "Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Czyta Andrzej Ferenc - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 11-15.04.2022

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura Andrzej Ferenc

Czytaj także

Burzliwe dzieje "Damy z gronostajem"

18.09.2019 00:00
– Chciałam, żeby ta książka była rodzajem reportażu. Skoro żyjemy w tych czasach, a część tej historii opowiada o współczesności, to należy mówić językiem współczesnym i obrazowym – mówi Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem".
Fragment obrazu Leonarda da Vinci Portret damy z gronostajem
Fragment obrazu Leonarda da Vinci "Portret damy z gronostajem"Foto: shutterstock.com/spatuletail
Posłuchaj
51'29 Kim była muza Leonarda da Vinci? (Historie jak z książki/Trójka)
więcej

Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik, wyd. Znak Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyny Bik, wyd. Znak

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może z kimś się żegna? Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch i uznaną poetką. Skąd bierze się genialność jej portretu?

– Genialność "Damy z gronostajem" bierze się z oryginalności, z nowatorskowści. Nikt wcześniej nie był w stanie namalować w taki sposób ani człowieka, ani zwierzęcia. Nikt nie potrafił tak ukazać ruchu. Ten obraz jest o miłości, o czasie i o ruchu. Ma w sobie mnóstwo tajemnic, których nie jesteśmy w stanie przeniknąć. Jedną z nich jest to, że nie wiemy, co działo się z tym obrazem przez ponad dwa i pół wieku – opowiada Katarzyna Bik.

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

W audycji ponadto: 

  • Prof. Kopczyński – głód w Holandii, 
  • Też przeczytajcie: prof. Tadeusz Wolsza poleca książkę Bogusław Kopka "Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944- 1956", 
  • Dzieje się historia: Dariusz Kaliński "Czerwony najazd. Prawda o tym, jak Rosjanie wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku", 
  • Kalendarium od 16 do 22 września,
  • Informacja o Zjeździe historyków w Lublinie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Katarzyna Bik (dziennikarka, historyczka sztuki, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem")
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 23.07

kr/mat.prasowe/gs