Powieści na antenie

"Wiosenne wody"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 11:15
W tygodniu od 15 do 19 maja w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy "Wiosenne wody" Ernesta Hemingwaya. Ta powieść znana jest już polskiemu czytelnikowi z pierwszego wydania noszącego tytuł "Wiosenne potoki". Teraz ukazuje się w nowym przekładzie Adama Pluszki, który wzbogacił ją drobiazgowymi przypisami, a także obszernym posłowiem. Fragmenty powieści na antenie Dwójki czytał Tomasz Borkowski.
Tomasz Borkowski
Tomasz BorkowskiFoto: Przemysław Chmielewski/PR

Nakładem Wydawnictwa MARGINESY ukazała się wczesna powieść Ernesta Hemingwaya zatytułowana "Wiosenne wody" z zagadkowym podtytułem - "Romantyczna powieść na cześć przemijania wielkiej rasy". 

Rzecz dzieje się oczywiście w Ameryce, w północnym Michigan, ale jest to Hemingway nietypowy bo... w wydaniu satyrycznym. A opowiada o dwóch pracownikach fabryki pomp - weteranie pierwszej wojny światowej Yogim Johnsonie i pisarzu Scrippsie O' Neillu. Obydwaj marzą o idealnej kobiecie, ale każdy na swój sposób...

***

O’Neill wyrusza z rodzinnego miasta i trafia do Petoskey. W tamtejszej jadłodajni zaprzyjaźnia się z kelnerką Dianą i natychmiast prosi ją o rękę. Diana próbuje zaimponować ukochanemu, czytając książki z list "New York Timesa" i modne czasopisma, ale uczucia O’Neilla są płoche i daje się on oczarować innej kelnerce, Mandy, która jak z rękawa sypie literackimi (prawdopodobnie zmyślonymi) anegdotami. Z kolei Yogi Johnson cierpi, ponieważ po powrocie z frontu w ogóle nie pożąda kobiety. Czy w końcu spotka taką, która wyleczy go z impotencji?

[opis pochodzi od wydawcy]

Wydane po raz pierwszy w 1926 roku "Wiosenne wody" to zabawna parodia i przejmująca opowieść o niespełnieniu. Fragmenty na antenie Dwójki czytał Tomasz Borkowski.

Posłuchaj
10:53 2023_05_15 11_02_16_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Ernest Hemingway "Wiosenne wody", czyta Tomasz Borkowski - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:54 2023_05_16 11_01_33_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Ernest Hemingway "Wiosenne wody", czyta Tomasz Borkowski - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:24 Dwójka to się czyta 17.05.2023.mp3 Ernest Hemingway "Wiosenne wody", czyta Tomasz Borkowski - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:05 Dwójka to się czyta 18.05.2023.mp3 Ernest Hemingway "Wiosenne wody", czyta Tomasz Borkowski - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:27 Dwójka to się czyta 19.05.2023.mp3 Ernest Hemingway "Wiosenne wody", czyta Tomasz Borkowski - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 15-19.05.2023

Godz. emisji: 11.00

mo/pg

Zobacz więcej na temat: Ernest Hemingway literatura

Czytaj także

Ernest Hemingway – reżyser własnego życia

28.10.2022 05:40
- Jego prawda polega na tym, że ten mały człowieczek, krętacz, pozer, blagier itd., okazał się właściwie herosem w tym, co pisał oraz geniuszem w ocenie sytuacji, których nie rozumiał, a oceniał bezbłędnie – mówił krytyk literacki Wacław Sadkowski.
Ernest Hemingway
Ernest HemingwayFoto: PAP/Photoshot

Pisarz na froncie

Urodził się 21 lipca 1899 roku. Był synem śpiewaczki operowej i lekarza-terapeuty swoje pierwsze próby literackie zamieszczał już w redagowanej przez siebie szkolnej gazetce. W czasie I wojny światowej starał się o wysłanie na front włoski. Po odrzuceniu jego kandydatury przez komisję zdrowotną pojechał tam jako członek Czerwonego Krzyża i był kierowcą karetki. W lipcu 1918 roku został ranny, przeszedł 12 operacji, podczas których wyjęto z jego ciała kilkaset odłamków. Rekonwalescencja w szpitalu trwała kilka miesięcy. Za bohaterstwo na placu boju dwukrotnie odznaczano go orderami.


Posłuchaj
28:13 ernest hemingway___1374_01_ii.mp3 Ernest Hemingway - audycja Hanny Bielawskiej z cyklu "Biografie niezwykłe" (3.07.2001 r.)

Po wojnie powrócił na kilka lat do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się dziennikarstwem. Pod koniec 1921 roku wyjechał jako korespondent do Paryża, podróżował po Europie. Był dziennikarzem informacyjnym oraz reportażystą. Potem przyszła fascynacja Hiszpanią, gdzie w 1937 roku podczas wojny domowej pełnił funkcję korespondenta. Odwiedził Kubę, Afrykę, wrócił do Stanów i znów podróżował.

Reportaż literacki

Hemingway był pierwszym twórcą literackim, który w tak doskonały sposób połączył doświadczenie dziennikarskie z literaturą. Jednym z najlepszych przykładów jego oszczędnego, lapidarnego i bardzo trafnego stylu jest opowiadanie pt. "Stary człowiek i morze", za które pisarz w 1952 roku otrzymał literacką Nagrodę Pulitzera, a dwa lata później 28 października 1954 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nobla.

Główne miejsce w jego twórczości, opartej w dużej mierze na materiale autobiograficznym, zajmują powieści: "Słońce też wschodzi", "Pożegnanie z bronią", "Mieć i nie mieć", "Komu bije dzwon". Hemingway jest też autorem wielu książek poświęconych polowaniom i pasjonującej go corridzie.

Nad własną legendą pracował wytrwale

Bardzo trudno jest w sposób jednoznaczny przedstawić postać Hemingwaya. Był on przede wszystkim twórcą własnego świata, ale nie w tym sensie, w jakim twórcą jest każdy pisarz, tworząc określoną wizję zawartą we własnym dziele. To był twórca i reżyser własnego życia. W zakresie tej reżyserii był czasami większym artystą niż w zakresie prozy.

Pragnął, by widziano go jako bohatera, herosa i robił wszystko, by tego rodzaju efekt wywołać. Według krytyka literackiego Wacława Sadkowskiego Hemingway był postacią idealnie nadającą się do plotek. - Sam je tworzył. Bardzo lubił tworzyć wokół siebie pewien nimb i legendę. Nad własną legendą pracował wytrwale – dodał krytyk.

Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 2 lipca 1961 roku.

mk

Czytaj także

Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya

12.04.2023 17:00
Naszym gościem w audycji "Wybieram Dwójkę" była prof. Ewa Łuczak - amerykanistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. literatury amerykańskiej. Rozmawialiśmy o nowym wydaniu jednego z najgłośniejszych dzieł Ernesta Hemingwaya - "Pożegnanie z bronią".
Ernest Hemingway
Ernest HemingwayFoto: NARA/PAP
Posłuchaj
18'19 Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya (Wybieram Dwójkę)
więcej

Powieść, której bohaterem jest porucznik Frederick Henry, amerykański ochotnik służący w armii włoskiej na froncie I wojny światowej, pierwszy raz opublikowana została w 1929 roku, w Polsce ukazała się dwa lata później.

Jak możemy przeczytać w zapowiedzi najnowszego wydania, które właśnie ma swoją premierę: Pisząc "Pożegnanie z bronią", Hemingway inspirował się własnymi doświadczeniami wojennymi. W tej porywającej, na wpół autobiograficznej prozie w oszczędnym stylu oddaje surowe realia wojny, jej bezsensowność oraz bezmyślne okrucieństwo, a także cierpienie kochanków uwięzionych w kleszczach sił wyższych niż pragnienia jednostki. Nakreślony przez niego portret głównego bohatera odzwierciedla osamotnienie i rozczarowanie przedstawicieli "straconego pokolenia" - ludzi, którzy wkroczyli w dorosłość podczas pierwszej wojny światowej.


Posłuchaj
15:16 2023_04_12 16_29_47_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Ewa Łuczak (amerykanistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. literatury amerykańskiej)

Data emisji: 12.04.2023

Godziny emisji: 16.30

mo