Polskie Radio
Section05
Ernest Hemingway

Tłumaczka książki "Rajski ogród": to bardziej delikatna strona Ernesta Hemingwaya

- Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego wcielenia Ernesta Hemingwaya. "Rajski ogród" to jego bardziej delikatna strona, choć był kojarzony z tradycyjnym rozumieniem męskości. Główny bohater powieści jest jednoznacznie uznawany za alter ego pisarza. Hemingway pisał tę książkę u schyłku życia, David jest osobą wątpiącą - mówiła w Dwójce tłumaczka Ewa Borówka.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Hemingway tłumacz tłumaczenie Jakub Kukla Dwójka powieść KULTURA

"Wiosenne wody" - pełna humoru satyra Hemingwaya [POSŁUCHAJ]

W tygodniu od 15 do 19 maja w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy "Wiosenne wody" Ernesta Hemingwaya. Ta powieść znana jest już polskiemu czytelnikowi z pierwszego wydania noszącego tytuł "Wiosenne potoki". Teraz ukazuje się w nowym przekładzie Adama Pluszki, który wzbogacił ją drobiazgowymi przypisami, a także obszernym posłowiem. Fragmenty powieści na antenie Dwójki czytał Tomasz Borkowski.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Hemingway

"W tej powieści wszyscy umierają". Podróż po literackich dziełach i epokach

Szaloną, groteskową i niekonwencjonalną pod względem formalnym historię postaci zwanej Memento Mori opisuje w swojej książce pt. "W tej powieści wszyscy umierają" gruziński pisarz Beka Adamaszwili. Powieść została wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej 2019, a w magazynie "Moje książki" opowiadała o niej tłumaczka Magda Nowakowska. 
Zobacz więcej na temat:  literatura kryminał Gruzja Ernest Hemingway książki Magda Mikołajczuk