X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

W Auschwitz skasowałem ostrość

Trójka
Izabella Mazurek 16.01.2015
Zdjęcia z albumu Auschwitz. Co ja tu robię?
Zdjęcia z albumu "Auschwitz. Co ja tu robię?", foto: Fot. auschwitz.pl/mat.promocyjne

- W Auschwitz było zbyt dużo cyfr, dlatego moja książka nie ma nawet numerów stron - powiedział w "Klubie Trójki" autor albumu "Auschwitz. Co ja tu robię?".

Fotograf zaplanował, że co miesiąc pojedzie do obozu na kilka dni i wszystkim, którzy zechcą z nim rozmawiać, będzie zadawał pytanie "Co ty tutaj robisz?". I tak przez cały rok.

- Zacząłem zadawać sobie to pytanie wraz z coraz częstszymi podróżami do obozu. Mój dziadek tam zginął, babcia była wśród ocalonych i to ona opowiadała historie, dla których chciałem znaleźć scenografię – powiedział Mikołaj Grynberg, autor albumu "Auschwitz. Co ja tu robię?".

W 65. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau wydał niezwykłą książkę, która jest częścią projektu "AUSCHWITZ - CO JA TU ROBIĘ?”.

- Zdjęcia w książce i na wystawie są nieostre z założenia. Nie chciałem robić w Auschwitz cyrku z występowania przed obiektywem. Potem usłyszałem opinie, że to duchy się szwendają po obozie – mówi Grynberg.

Fotograf rozmawiał z Niemcami i Żydami, ze starszymi osobami i młodzieżą, z osobami, których członkowie rodzin zginęli w obozach i uczniami odbywającymi w Auschwitz lekcje historii.

Rozmowy po polsku, angielsku i niemiecku nie przynoszą jasnej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Wręcz przeciwnie - zrodziło się ich jeszcze więcej. O karę i winę, zemstę i wstyd, znaczenie słów: zagłada, Holokaust, człowieczeństwo i śmierć.

Dlaczego 200 tysięcy osób da się przeliczyć na półtora miesiąca? Jak Mikołaj Grynberg przeżył pracę nad książką i wystawą? Jakie jeszcze inicjatywy obejmuje projekt artysty?

Więcej informacji o projekcie na stronie www.auschwitz.grynberg.pl.

(asz)