X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

Tajemnice Auschwitz w komiksie

IAR / PAP
Piotr Dmitrowicz 21.06.2011
Fragment komiksu Nosiciele tajemnicy
Fragment komiksu "Nosiciele tajemnicy"

"Nosiciele tajemnicy” to historia ludzi zmuszanych do obsługi komór gazowych i krematoriów.

- Komiks ukazuje wycinek niezwykle skomplikowanej historii Auschwitz. Jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na poruszany temat, ale przede wszystkim ze względu na jego formę i sposób, w jaki prezentuje te niezwykle tragiczne wydarzenia – mówi Jacek Lech z wydawnictwa K&L Press.

"Nosiciele tajemnicy" ukazują pełne dramatyzmu chwile, które doprowadziły do wybuchu buntu członków Sonderkommando w październiku 1944 roku. Było to największe wystąpienie więźniów w historii obozu. - Zobrazowane są też rozpaczliwe próby informowania świata o dokonywanych zbrodniach, oczekiwanie na pomoc aliantów, która nigdy nie nadeszła, a także indywidualne dramaty i wybory, podejmowane przez więźniów w obliczu śmierci bliskich i własnej - podkreśla Piotr Trojański z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Trojański zaznaczył, że fabuła komiksu oparta jest na relacjach nielicznych ocalałych więźniach Sonderkommando, zapiskach zbrodni odnalezionych w pobliżu ruin krematoriów, zeznaniach więźniów i badaniach historyków. - Sprawia to, że komiks ma ogromną wartość źródłową i edukacyjną. To bardzo cenne uzupełnienie i pomoc w nauczaniu o Auschwitz i Holokauście w szkole - zaznacza.
Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz, Piotra M.A.Cywińskiego, historia więźniów z Sonderkommando była tragiczna podczas wojny, ale i niezwykle trudna - dla nielicznych, którzy przeżyli - po wojnie. - W pierwszym okresie byli traktowani przez część opinii publicznej jako współwinni mordu. Dopiero w ostatnich dekadach przeważyła bardziej obiektywna ocena ich wyjątkowo złej sytuacji w obozie, w której byli zmuszani do nieludzkiej pracy, na skraju nerwowego załamania, przy realnie nieistniejącej szansie na przeżycie, gdyż byli „nosicielami tajemnicy" - mówi Cywiński.

Historyk z Muzeum Auschwitz, który bada dzieje Sonderkommando, Igor Bartosik, podkreślił, że ukazanie losów tej grupy więźniów jest zadaniem bardzo trudnym i wymagającym olbrzymiej wrażliwości z uwagi na powagę tematu.

- Tak historyk, jak i twórca komiksu zajmując się tą tematyką, wchodzą w obszar koszmarnej zbrodni dokonanej przez SS, której skala i charakter przekraczają granice pełnego zrozumienia na dostępnych płaszczyznach poznawczych. Nie należy jednak rezygnować z takiej próby. Można przywołać tutaj słowa członka Sonderkommando, Henryka Mandelbauma, który wielokrotnie powtarzał, że jedyne co możemy dać tym, którzy zginęli w ten okrutny sposób - bezbronnym dzieciom, kobietom, osobom w podeszłym wieku, jak i samym więźniom Sonderkommando - to nasza pamięć. Jeśli twórcy przyświeca idea uczczenia w ten sposób pamięci ofiar, a przy tym zachowuje pełną rzetelność historyczną, to należy przyjrzeć się takiej próbie z uwagą - uważa Bartosik.
Jedno z pierwszych Sonderkommand w Auschwitz liczyło 80 więźniów. Niemcy zgładzili ich w sierpniu 1942 roku. W najliczniejszym - na początku lata 1944 roku - było 900 osób, gdy do Birkenau docierały transporty z Żydami węgierskimi. Pod koniec lata 1944 roku Niemcy postanowili sukcesywnie likwidować Sonderkommanda. We wrześniu zamordowali około 200 osób. Pozostali więźniowie zdawali sobie sprawę z zagrożenia; zaplanowali bunt. Doszło do niego 7 października 1944 roku. W walce zginęło około 250 Żydów, wśród nich organizatorzy buntu. Około 200 ocalałych i zatrzymanych rozstrzelano wkrótce potem. Bunt przeżyło 212 więźniów Sonderkommando, obóz przeżyło zaledwie kilkudziesięciu.

Jest to już czwarte wydawnictwo oficyny K&L Press z Oświęcimia w ramach serii "Epizody z Auschwitz". Wcześniejsze komiksy opowiadają o uczuciu, nieudanej ucieczce z obozu i tragicznej śmierci Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edwarda Galińskiego, o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, który dobrowolnie stał się więźniem obozu, by zorganizować w nim ruch oporu, a także o postaci św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia.

(pd)