Nauka

Heweliusz poleci najwcześniej w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 17:00
Jak poinformował inż. Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, to już kolejna w ciągu kilku miesięcy zmiana terminu startu. Pierwotnie polski satelita naukowy miał wystartować pod koniec grudnia 2013 roku.
(fot. PAPGrzegorz Jakubowski)
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Miał polecieć z Chin na rakiecie Long March 4B. Jednak niedługo przed planowanym wystrzeleniem Heweliusza, brazylijski satelita wynoszony przez rakietę tego typu zamiast w kosmosie wylądował na Antarktydzie. Od tego czasu start Heweliusza przekładany był już kilkakrotnie, a prodycenci rakiety badają przyczyny awarii.

Dokładna data startu nie jest znana. - Prawdopodobnie będzie to połowa lipca, ale nie mamy jeszcze potwierdzenia. Poznamy ją prawdopodobnie w ciągu miesiąca – powiedział Zawistowski.

Heweliusz, gdy już znajdzie się w przestrzeni kosmicznej, dołączy do Lema - pierwszego polskiego satelity, który wystartował w listopadzie 2013 roku. Do końca stycznia już ponad 1400 razy okrążył Ziemię, wykonał trzy testowe zdjęcia oraz ustabilizował swój ruch po orbicie, czyli przestał koziołkować. Od początku lutego rozpoczęły się testy jego trybów operacyjnych.

Polskie satelity, wspólnie z dwoma satelitami austriackimi i dwoma kanadyjskimi, uczestniczą w międzynarodowym programie BRIght Target Explorer Constellation – BRITE. To grupa sześciu nanosatelitów, czyli niewielkich obiektów naukowych. Lem i Heweliusz ważą bowiem niecałe 7 kg i mają kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Umieszczone na wysokości 800 km, przez kilka lat będą prowadziły precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. Dzięki ich pracy naukowcy otrzymają informacje o wewnętrznej budowie gwiazd i o szczegółach procesów fizycznych zachodzących w ich wnętrzu, np. reakcjach termojądrowych, mieszaniu materii, transporcie energii z centrum ku powierzchni przez konwekcję i promieniowanie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia