Nauka

Autyzm najdroższą chorobą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 11:11
Londyńska Szkoła Nauk Ekonomicznych LSE wyliczyła, że wymierny, finansowy koszt autyzmu wynosi w Wielkiej Brytanii 32 miliardy funtów rocznie. To więcej niż koszty raka, chorób serca i udarów razem wzięte.
Autyzm najdroższą chorobą
Foto: Glow Images/East News

Studium LSE wzięło pod uwagę koszty opieki, leczenia i utraconych zarobków. W przypadku osób najciężej dotkniętych autyzmem jest to do półtora miliona funtów w całym okresie życia.

Christine Swabey, dyrektor dobroczynnej fundacji Autistica, podkreśla na jej stronie internetowej, że autyzm to schorzenie na całe życie, stąd taka akumulacja kosztów.

Badacz autyzmu, profesor Declan Murphy powiedział Autistice, że publikacja ogromnych kosztów choroby powinna uświadomić całemu społeczeństwu, że partycypuje w nich, bez względu na to, czy ma w rodzinie kogoś, kto cierpi na autyzm, czy nie.

Koordynator badań LSE, profesor Martin Knapp powiedział dziennikowi "The Guardian", że na różne formy autyzmu cierpi ponad 600 tysięcy Brytyjczyków. To 1% ludności kraju. Co czwarta osoba nie mówi w ogóle, lub prawie wcale, a 85% nie może podjąć stałej pracy. Mimo to, na badania nad autyzmem wydaje się w Wielkiej Brytanii niespełna 7 funtów rocznie na osobę, podczas gdy na raka prawie 300.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska sztuczna kość najlepsza na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 17:15
10 lat temu rozpoczęły się prace nad polską sztuczną kością. Jest tak dobra, że specjalny materiał o niej zamówiła Agencja Reutera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pacjent na lodzie? Co się stało z medycyną rodzinną w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 04:51
W Polsce medycyna rodzinna to ponad 20 lat historii. - Obawiam się, że ci, którzy tworzyli jej podwaliny mieli nieco inny pomysł niż to, co widać dzisiaj - komentuje dr. Mariusz Gujski prowadzący "Debatę medyczną". Jakie zdanie na ten temat mają inni lekarze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy: Symulator chirurgiczny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 15:09
Na stanowisku znamienitej londyńskiej uczelni Imperial College London zaprezentowano zaawansowane symulatory, pozwalające bezpiecznie przeprowadzać skomplikowane zabiegi chirurgiczne - na przykład usunąć woreczek żółciowy bez rozcinania ciała.
rozwiń zwiń