X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Co matematyk ma do powiedzenia o wyborach politycznych?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 11:00
Jak się okazuje, fizycy i matematycy mają na ich temat do powiedzenia sporo .- Wybory i punktowanie konkursów dotyczą liczb i najważniejsze pomysły wyborcze pochodzą ze świata matematyki - zapewnia prof. Kazimierz Rzążewski w Jedynce.
Audio
  • Czy istnieje idealny system wyborczy? (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Co matematyk ma do powiedzenia o wyborach politycznych?
Foto: Glow Images/East News

W starożytnych Atenach wierzono, że urzędy należy powierzać ludziom z głosowania. Arystoteles wierzył, że to jedyna uczciwa metoda i że danie wyboru ludziom to zaproszenie do korupcji politycznej. Filozof jednak się mylił, skoro dziś jednak to głosowanie jest w większości obecne w różnych systemach wyborczych.

O podejmowaniu decyzji wyborczych od starożytności po czasy nam współczesne, o własnościach różnych systemów wyborczych, o oszustwach wyborczych i o tym dlaczego wybory dożów w Wenecji uważa się za najbardziej uczciwe i czy istnieje idealny system wyborczy traktuje książka "Każdy głos się liczy. Wędrówka przez krainę wyborów” napisana przez dwóch fizyków i matematyka.

Dlaczego zdarza się, że prezydentem lub posłem zostaje ktoś, kto dostał mniej głosów niż ten, kto się nie załapał na stanowisko? - Wszystko zależy od ordynacji wyborczej - mówi jeden z autorów książki, prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. - Dobrym przykładem była rywalizacja między Alem Gore i Georgem Bushem, które zakończyły się tak, że Gore dostał wprawdzie więcej głosów, ale to Bush został prezydentem. Przyczyna leży w amerykańskiej ordynacji, gdzie o zwycięstwie wyborczym decyduje liczba elektorów zobowiązanych do zagłosowania na danego kandydata, a nie liczba wyborców, którzy staja za danym elektorem.

Bardzo skomplikowana procedura dotyczyła także wyboru doży weneckiego. Także i tam na pewnym etapie pojawiało się losowanie - W tym wypadku patrycjuszy do ciała elektorskiego, aby wybór był niezależny od konszachtów - mówi prof. Rzążewski.

Co ciekawe, pierwszą historyczną okazją, kiedy zdecydowano się na wybór przez głosowanie, były wybory… papieża, czyli konklawe, które od średniowiecza do dziś wybiera większością kwalifikowaną 2/3 głosów. - Jan Paweł II złagodził tę ordynację, a Benedykt XVI cofnął to złagodzenie - mówi gość Jedynki. Losowanie stosuje się natomiast przy wyborze zwierzchnika w Kościele koptyjskim.

W Polsce losowanie pojawia się w przypadku remisów wyborczych. - To się zdarza głównie na niższych szczeblach - mówi fizyk.

Jak wyjaśniał gość Jedynki, istnieją dwa sposoby wyboru polityków: proporcjonalne, które dominują w Europie kontynentalnej, i większościowe - w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich lub historycznie związanych z Wielką Brytanią, np. w Indiach.

Ale wybory to nie tylko kwestia polityczna. We wszystkich sportach niewymiernych czy konkursach sztuki występują skomplikowane regulaminy punktowania - i także w tym wypadku sporo do powiedzenia mają fizycy i matematycy. Szczegóły w audycji "Naukowy zawrót głowy", która przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak.

(ew, pg)

Zobacz więcej na temat: fizyka matematyka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy należy ochrzcić kosmitę?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 15:00
Z takim zagadnieniem zmierzył się ostatnio papież Franciszek. Istnieje więcej pytań na styku nauki i wiary, na które Kościół musiał lub być może będzie musiał kiedyś odpowiedzieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas, odległość, dźwięk. Po co nam Główny Urząd Miar?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 13:02
Gdy odkręcamy kran, robimy zakupy w sklepie czy tankujemy paliwo - jednostki miar i wag obecne są niemal na każdym kroku. W wtorek 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Metrologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski łazik marsjański znów najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 19:19
Hyperion 2 triumfuje na zawodach łazików marsjańskich, o czym będzie mowa na międzynarodowej konferencji fizyków cząstek oraz zwycięzcy nagrody European Inventor Award 2014. Przegląd informacji naukowych przygotowany przez Dorotę Truszczak.
rozwiń zwiń