Nauka

Barcelona: archeolodzy odnaleźli biżuterię sprzed 7000 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 12:12
Biżuteria neolityczna sprzed 7 tysięcy lat - to ostatnie odkrycie katalońskich archeologów pracujących w miejscowości La Draga, 100 km od Barcelony.
Barcelona: archeolodzy odnaleźli biżuterię sprzed 7000 lat

Po raz pierwszy w Hiszpanii, odnaleźli oni nie tylko neolityczne przedmioty, ale też narzędzia, którymi je wykonano.

Archeolodzy twierdzą, że prawdopodobnie trafili na neolityczne śmietnisko. Obok skorup mis i dzbanów, wydobyto połamane grzebienie oraz naszyjniki z muszli, kamieni i kości. Znaleziono też marmurowe pierścionki, wisiorki i bransoletki. Wszystkie były uszkodzone i prowadzący prace doszli do wniosku, że zostały wyrzcone na śmieci.

Materiały potrzebne do zrobienia tych przedmiotów były przywiezione z oddalonego o 35 km wybrzeża.

Stanowisko archeologiczne położone jest nad brzegiem jeziora Bayones. Prace prowadzone są tam od 24 lat. W tym czasie odkryto pozostałości po podłużnych szałasach, kwadratowych spichlerzach oraz dziesiątki naczyń i narzędzi. Obok wykopalisk otwarto muzeum archeologiczne, gdzie prezentowane są przedmioty sprzed 7 tysięcy lat.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia

Czytaj także

Archeolodzy odkryli kościół na uroczysku niedaleko Suraża

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 00:00
Zespół archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAiE) PAN w Warszawie odkrył relikty późnośredniowiecznego kościoła odkrył na terenie uroczyska Piszczewo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z zamkniętej jaskini badacze wydobędą szczątki wymarłych mamutów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
Po trzydziestu latach przerwy naukowcy chcą ponownie zacząć wydobywać szczątki zwierząt z wyjątkowej jaskini w amerykańskim stanie Wyoming.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowe odkrycie koło Opatowa: fragment bulli antypapieża

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 16:31
Fragment ołowianej bulli z XV wieku należącej do antypapieża Jana XXIII znaleźli członkowie Stowarzyszenia "Sakwa" w Brzeziu koło Opatowa w świętokrzyskim.
rozwiń zwiń