Nauka

ESA wybrała miejsce lądowania na Marsie w 2018

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 00:30
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyselekcjonowała cztery potencjalne miejsca do lądowania dla swojego przyszłego łazika marsjańskiego. Misja ExoMars 2018 zostanie przeprowadzona przy współudziale Rosji.
Powierzchnia Marsa
Powierzchnia MarsaFoto: Wikipedia/NASA

Projekt ExoMars, misja ESA i Roskosmosu, rozpocznie się w styczniu 2016. Wówczas mają zostać wystrzelone sonda orbitalna Trace Gas Orbiter oraz testowy lądownik Schiaparelli, które dotrą do Marsa. Kolejnym etapem będzie wysłanie w 2018 roku łazika. Urządzenie wyląduje w styczniu 2019 roku.

ESA ma sporo czasu, ale już wybrano potencjalne miejsca lądowania dla drugiego etapu misji. Rozważono osiem propozycji, spośród których wybrano cztery: Mawrth Vallis, Oxia Planum, Hypanis Vallis oraz Aram Dorsum.

Wszystkie znajdują się blisko marsjańskiego równika. Wybór nie jest przypadkowy. - Obecnie powierzchnia Marsa jest nieprzyjazna zyciu, ale prymitywne formy mogły tam zaistnieć, kiedy klimat był cieplejszy - mówi Jorge Vago z ESA. Mogło to mieć miejsce 3,5-4 mld lat temu.

Naukowcy sprawdzą to, wiercąc w skałach i badając tamtejsze glinki minerały ilaste, które sugerują dawne występowanie wody.  Teraz naukowcy będą przeprowadzać symulacje, by ustalic, gdzie najlepiej wylądować.

(ew/PAP/ESA)

Czytaj także

Polski łazik marsjański znów najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 19:19
Hyperion 2 triumfuje na zawodach łazików marsjańskich, o czym będzie mowa na międzynarodowej konferencji fizyków cząstek oraz zwycięzcy nagrody European Inventor Award 2014. Przegląd informacji naukowych przygotowany przez Dorotę Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosetta na orbicie komety!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Po dekadzie lotu europejska sonda weszła na orbitę komety. Rozpoczynają się pierwsze w historii ludzkości badania naukowe komety w przestrzeni kosmicznej. Rosetta będzie towarzyszyła 67P do końca 2015 roku. Razem z nią zbliży się do Słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA wybrała miejsca lądowania na komecie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:55
Wysłana przez Europę misja Rosetta ma zakończyć się wysłaniem na kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko próbnika. ESA wytypowała 5 celów. Nikt wcześniej nie lądował na komecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MAVEN już na orbicie Marsa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 12:00
Po dziesięciu miesiącach lotu i ponad siedmiuset milionach pokonanych kilometrów amerykańska sonda MAVEN weszła na orbitę Marsa.
rozwiń zwiń