Nauka

Lądownik przyjrzał się komecie. Zobacz zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 23:00
Fotka, która dotarła na Ziemię, jest podobna do tej, którą Rosetta zrobiła w połowie września. Kometa jest teraz dużo bliżej - zaledwie 16 km od sondy i lądownika.
Lądownik przyjrzał się komecie. Zobacz zdjęcie
Foto: ESA/Rosetta.

Na nowej fotografii widać, że kometa 67P jest aktywna i wyrzuca strumienie pyłu.

Philae ma wylądować na komecie 12 listopada. Cała procedura ma potrwać około siedmiu godzin. Jeśli się uda, będzie to wydarzenie bez precedensu. Nikt nigdy nie próbował lądowania na komecie.

W trakcie lądowania Philae zrobi zdjęcie Rosetcie, a potem - po zakończeniu manewru - wykona 360-stopniową panoramę tego, co zobaczy na powierzchni.

Miejscem lądowania będzie punkt J, jeden z kilku wytypowanych przez ESA (zobacz, jakie miejsca typowała Agencja >>>). Gdyby pojawiły się jakieś problemy i procedura miała się opóźnić, Rosetta może także wylądować w punkcie C.

ESA/Rosetta.
ESA/Rosetta.

W tej chwili Philae znajduje się na pokładzie macierzystej sondy Rosetta, która orbituje wokół komety.

(ew/bbc)

Czytaj także

Rosetta na orbicie komety!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Po dekadzie lotu europejska sonda weszła na orbitę komety. Rozpoczynają się pierwsze w historii ludzkości badania naukowe komety w przestrzeni kosmicznej. Rosetta będzie towarzyszyła 67P do końca 2015 roku. Razem z nią zbliży się do Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA wybrała miejsca lądowania na komecie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:55
Wysłana przez Europę misja Rosetta ma zakończyć się wysłaniem na kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko próbnika. ESA wytypowała 5 celów. Nikt wcześniej nie lądował na komecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA wybrała miejsce lądowania na Marsie w 2018

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 00:30
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyselekcjonowała cztery potencjalne miejsca do lądowania dla swojego przyszłego łazika marsjańskiego. Misja ExoMars 2018 zostanie przeprowadzona przy współudziale Rosji.
rozwiń zwiń