Nauka

Dokarmianie ptaków czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 00:01
Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków - podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Uwaga - jeśli przyzwyczaimy ptaki, że je dokarmiamy, należy dbać, by w miejscu dokarmiania pokarm dostępny był stale, zwłaszcza w czasie silnych mrozów i śniegów.

Początkowo powinniśmy wykładać niewielką jego ilość, bo przed nadejściem mrozów i opadami śniegu ptaki same znajdą naturalny pokarm, a w razie potrzeby w jego poszukiwaniu przemieszczą się na większe odległości.

- Postarajmy się dostarczyć ptakom pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia, a więc uwzględniający wymagania poszczególnych gatunków - mówi rzecznik OTOP Katarzyna Groblewska. Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik - zarówno łuskany, jak i niełuskany. Mogą to być także nasiona zbóż lub orzechy.

Sikory, kowaliki i dzięcioły, a także ptaki krukowate chętnie skorzystają ze słoniny. Nie może być ona solona. Ważne też, żeby regularnie, mniej więcej co dwa tygodnie, wymieniać ją na świeżą, a kiedy temperatury utrzymują się powyżej 0 st. zrezygnować z dokarmiania słoniną, która może zjełczeć i zagrażać zdrowiu ptaków.

Gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzi. - Pamiętajmy, że chleb można podawać wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę, nie może być mokry ani spleśniały - doradza ornitolog.

Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, by stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia ptaki wędrowne
Czytaj także

Dlaczego pamiętamy to, co pamiętamy?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:02
Naukowcy mają nowe wskazówki dotyczące tego, jak działa nasza pamięć. Szczegółowe obserwacje wyspecjalizowanych komórek w mózgu prowadzili badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy należy dokarmiać ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 17:35
Co roku w okresie zimowym wiele się mówi o dokarmianiu ptaków. O tym, czy powinniśmy to robić, a co może może im zaszkodzić, rozmawialiśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobyl to eldorado dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 17:00
Naukowcy natrafili na ślady niedźwiedzi brunatnych w rejonie Czarnobyla na Ukrainie. Zwierząt tych nie widziano w tamtych okolicach od ponad stu lat.
rozwiń zwiń